Лікарські кущові рослиниЛікарські рослини

Смородина чорна (Лікарські рослини України)

Смородина чорна (Ribes nigrum L.)

Смородина чорна відноситься до сімейства аґрусових (родини квіткових рослин порядку ломикаменецвітих). Цікавий факт: у світі налічується понад півтори сотні видів смородини усіх кольорів, хоча більшості людей відомі тільки чорна, червона та біла.

Смородина чорна - її вживання та використання

Ботанічний опис
Фармакологічні властивості
Медичне використання
Харчове використання

Ботанічний опис смородини чорної

Цей цілющий кущ часто вирощують у садах. У дикому вигляді він зустрічається на Україні, в Середній Азії, в Сибіру. Росте серед інших чагарників в лісах, луках і по околицям боліт. Висота куща досягає 60-130 см.

Смородина чорна має листки пальчасто-лопатеві з приємним запахом. Цвіте у травні-червні. Плоди достигають у липні-серпні. Чорні ягоди зібрані в пониклі кисті. У диких видів плоди невеликі, на відміну від сортових кущів. Існує багато сортів, що відрізняються висотою куща та величиною плодів.

Смородина чорна навесні фото
Смородина чорна навесні у саду разом із вишниною
Як цвіте смородина чорна
Чорна смородина квітне навесні. (Фото із сімейного архіву)

Фармакологічні властивості смородини чорної

У народній медицині використовують як ягоди, так і листя чорної смородини. Листя збирають під час цвітіння, а ягоди – після дозрівання. Плоди містять вітаміни С, А, Е, В, В2, Р, ефірне масло, органічні кислоти (бурштинову, лимонну, яблучну, фосфорну, саліцилову), цукор, дубильні та пектильні речовини, а також фарбувальні.

Чорна смородина (фото ягід)
Смородина чорна (фото зрілих ягід)

Медичне використання смородини чорної

Цілющі ягоди чорної смородини використовують у свіжому й переробленому вигляді, переважно як полівітамінний засіб. Одну столову ложку (20 г) ягід настоюють на 1 склянці окропу протягом 1-2 годин, підсолоджують і п’ють по півсклянки 2-3 рази на день.

При виразковій хворобі шлунка, ахілії, а також при хворобах кишок, вживають сік ягід по 100-120 мг тричі на день. Можна також пити порівну із плодів шипшини з метою регуляції їх функціональної діяльності.

Плоди чорної смородини допомагають виводити з організму холестерин, а також солі важких металів: кобальту, ртуті, свинця, стронцію, а ще токсичні речовини, які знаходяться у кишківнику при гнилистих процесах.

Розведений сік ягід чорної смородини використовують для полоскання порожнини рота та глотки при запальних процесах та при ангінах.

Препарати з чорної смородини використовують для профілактики атеросклерозу, лікування сечокам’яної хвороби, подагри, циститу, хронічного пієлонефриту.

З лікувальною метою вживають і листки чорної смородини. Їх настоюють на воді: 1 столову ложку листків запарюють у 2,5 склянок окропу. Настоюють кілька годин і вживають по півсклянки 4-5 разів на день. такий настій застосовують для виведення каменів із сечового міхура і затримці сечі. Оскільки цей настій звільняє організм від надміру сечової кислоти, він є добрим засобом проти ревматизму і подагри. Листки чорної смородини стимулюють функцію кори надниркових залоз і тому таким водним настоєм лікують Аддісонову хворобу та недокрів’я. При простудних захворюваннях він діє як потогінний, протизапальний, протиспазматичний (при кашлю) засіб, у тому числі й у дітей, а також хворих на коклюш і, особливо, як проти скрофульозний засіб. Дітям, хворим на скрофульоз, діатез, дають пити відвар сухих листків смородини і купають їх у відварі гіллячок з листками.

Харчове використання смородини чорної

В листках чорної смородини містяться фітонциди, тому їх вживають при квашенні огірків, помідорів, капусти. Так овочі зберігають вітамінну цінність і не псуються. Листя можна заварювати і як чай. Смородинові чаї (як і малинові) заварюють із листків, ягід та гіллячок. Такі чаї є цілющими й запашними.

До відома, плоди й бруньки чорної смородини також  застосовують у харчовій та кондитерській промисловості.

Ягоди смородини чорної: медичне та харчове використання
Медичне та харчове використання смородини чорної. (Фото взято з інтернету)

Щоб зберегти на зиму аскорбінову кислоту в ягодах, треба їх розмолоти і змішати з 2 частинами цукру.

Цілющі дії має й варення, зварене з чорної смородини.

Використана література:

  1. Я пізнаю світ. Рослини: Дитяча енциклопедія. – К.: Школа, 1999. – 479 с.: іл.
  2. Рослини: Для дітей середнього та шкільного віку. – Харків: Фоліо, 2007. – 318 с.: іл. – (Дитяча енциклопедія)
  3. Дишлевий Валерій. Енциклопедія корисних та небезпечних рослин для дітей. – К.: ФОП “Мунін Г. Б.”, 2016. – 240 с.: іл.
  4. Кархут В. В. Ліки навколо нас. – К .:Здоров’я, 2001. – 232с.: іл.
  5. Носаль І. М. Від рослини до людини: Розповіді про лікувальні та лікарські рослини України. – К.: Веселка, 1992-1995. – 606 с.: іл.

 

Дізнавайся більше! Та не забудь підписатися на наші канали 

Або переходь за посиланням НА ГОЛОВНУ СТОРІНКУ 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button
Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert