Лікарські кущові рослиниЛікарські рослини

МАЛИНА (Лікарські рослини України)

Привіт! Ми продовжуємо розповідати про лікарські кущові рослини, які проростають на території України.  Сьогодні мова піде про малину. Думаємо, що малина відома кожному з вас, але докладно про неї ви зможете дізнатися, ознайомившись з цією статтею. 

Про інші лікарські рослини України читайте, переходячи за цим посиланням. Бажаємо вам приємного перегляду!

Малина 

Ягоди малини на кущі
Малина (Фото взяте із журналу “Дім. Сад. Город” № 7, липень 2008)

Ботанічний опис
Фармакологічні властивості 
Медичне використання
Харчове використання

Ботанічний опис малини

Малина звичайна (Rubus idaeus) – сімейство: Рожеві. Це лікарська кущова рослина, що росте в лісах та садах. Не дивлячись на те, що її стебло усіяне дрібними колючками, ягоди малини дуже полюбляють діти та дорослі. Навіть деякі тварини їдять смачні плоди малини.

Листки малини зверху темно-зелені, знизу білуваті від волосків, які їх покривають. Квіти білі, плоди – яскраво малинові збірні кістянки. Цвіте малина у червні – липні,  плоди збирають у липні – серпні.

Чагарники малини здатні виростати до 2 метрів у висоту. Пагони, на яких дозріває малина, мають довгі руді стебла, що виходять із землі, та короткі зелені гілочки з ягодами. Руда лозина виросла минулого року і перезимувала, а зелені гілочки з’явилися лише навесні. Тільки на них і достигають ягоди. Після плодоносіння, і лозина, і гілочки відмирають.  Пагони малини живуть лише 2 роки. Зимувати залишаються тільки корені, які навесні дадуть нові пагони. Корені широко розростаються, тому в лісі ви не зустрінете окремий кущ малини, а завжди лише зарості.

Існує кілька сотень культурних сортів, які відрізняються часом дозрівання і формою плодів, а також висотою рослини. Чи знаєте ви, що існують сорти малини з білими, червоними і, навіть, чорними ягодами?

Сорта малини фото з підписами
Сорта малини (Фото взяте із журналу “Дім. Сад. Город” № 7, липень 2008)

Є цікавим і той факт, що існують сорти, в яких ягоди після дозрівання не обсипаються на землю, а залишаються на гілці до повного засихання, що дозволяє зібрати увесь урожай малини.

Фармакологічні властивості малини

У малині звичайній міститься безліч корисних речовин. Насамперед, вітаміни А, В, С. Також є органічні кислоти: лимонна, яблучна, саліцилова, капронова, мурашина; дубильні речовини, цукор, азотисті, пектинові і фарбувальні речовини. Ще солі калію, міді, каротину, ефірної олії і безліч інших речовин.

Малина на присадибній ділянці
Малина на присадибній ділянці (Фото із сімейного архіву)

Медичне використання малини

В народній медицині застосування малини відомо здавна. Сушеними ягодами, квіточками і верхівками пагонів малини лікували застуду. Малина завжди вважалася прекрасним жарознижуючим і потогінним засобом. Сушені плоди є також засобом вітамінним, болетамувальним, протезапальним, апетитним (посилюють травлення). А свіжі ягоди малини мають ще протицинготні властивості.

З давніх давен за малиною закріпилася слава про лікувальні властивості серцево-судинних та шлунково – кишкових хвороб.

Лікарські властивості малини виявляються не тільки в ягодах, а і в листях, стеблах, квітках, коренях. Цікаво, що в листках малини знаходяться у 8-10 разів більше вітаміну С, ніж у ягодах. Тому, в народній медицині використовують різні відвари з листя. Листя малини має протизапальну, в’яжучу, кровоспинну, антитоксичну і кровоочисну дію. Настій або відвар листя приймають при шлункових кровотечах, проносах, кашлі, лихоманці і хворобах дихальних органів. Настій листя також п’ють при різних захворюваннях шкіри: вуграх, висипах, лишаях.

Відвар квітів малини використовується для примочок на очі при їх запаленні, а також для умивання обличчя при вуграх. Раніше настій квітів малини використовувався, навіть, як протиотрута при укусах змій та скорпіонів.

У косметиці відвар листків з поташем застосовують для забарвлення волосся у чорний колір.

Харчове використання малини

Малину споживають як свіжу, так і сушену. Готують компоти, киселі, варення, желе. Та й взагалі, малина дуже широко використовується в харчовій промисловості.

Медичне та харчове використання малини
Смачні та цілющі ягоди малини (Фото Людмили Шчуцької)

Ось деякі лікувальні рецепти із малини:

1) При гострому респіраторно-вірусному захворюванні верхніх дихальних шляхів, нежиттю, грипі:

беруться 2 столові ложки сухих плодів малини, варять в 1 склянці води, настоюють 15 – 20 хвилин і випивають протягом 1 – 2 години 2 – 3 склянки гарячого напою.

2) Настій при головному болю:

2 чайні ложки сухих листків малини залити 1 склянкою окропу, укутати в тепло. Дати так настоятися 2 години, потім процідити. Пити по 1⁄2 склянці 4 рази на добу теплим.

3) Відвар, як в’яжучий та протизапальний засіб при проносах, хворобах шлунка і кишківника:

2 ст. Ложки листків залити 2 склянками води, прокип’ятити 20 хвилин, укутати та настояти 3 години. Процідити і пити по 1⁄2 склянки 4 рази на день у теплому вигляді.

4) Чай для кровотворення, покращення обміну речовин і підвищення захисних сил організму:

по 1 ст. ложці малини, чорної смородини і ожини (1 : 1 : 1) залити 2 склянками окропу, кип’ятити 10 хвилин, настояти в закритій посудині 2 години, процідити і пити по 1 склянці 2 рази на день.

5) Чай малиновий холодний: 

120 г соку малини та 80 г молока змішати з несолодким міцним чаєм і пити у прохолодному стані.

Бажаємо вам здоров’я!

Використана література:

  1. Дишлевий В. Енциклопедія корисних та небезпечних рослин для дітей. – К.: ФОП “Мунін Г. Б.”, 2016. – 240 с.: іл.
  2. Я пізнаю світ. Рослини: Дитяча енциклопедія. – К.: Школа, 1999. – 479 с.: іл.
  3. Кархут В. В. Ліки навколо нас. – К .:Здоров’я, 2001. – 232с.: іл.
  4. Садово-городній лікувальний довідник. – М. Онікс:, 2007. – 320.
  5. Журнал: Дім. Сад. Город, 2008, №7

 

Дізнавайся більше! Та не забудь підписатися на наші канали 

Або переходь за посиланням НА ГОЛОВНУ СТОРІНКУ 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button
Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert