Лікарські кущові рослиниЛікарські рослини

ШИПШИНА (Лікарські рослини України)

 Шипшина звичайна (Rosa canina)

Ботанічний опис шипшини, фармакологічні властивості та використання
Квіти шипшини навесні

Ботанічний опис
Фармакологічні властивості 
Медичне використання
Харчове використання

Ботанічний опис шипшини

Шипшина – це дикорослий рід рослин родини Трояндових (розових). Це багаторічний кущ до 2 м заввишки з лозиноподібними гілками і численними колючками.

Існує багато видів шипшини. Вони являють собою чагарники з тонкими блискучими червоно-коричневими гілками. Листя в шипшині непарноперисті, з 5-7 листочками і трав’янистими зрощеними прилистниками. Квітки рожеві, або червоні, частіше одиничні, рідше по 2-3 разом. З приємним запахом.

Шипшина цвіте у травні-червні, а ягоди її достигають у вересні-жовтні. Плоди шипшини м’ясисті, зверху гладенькі, всередині волосисті, помаранчеві або червоні, приємні на смак. Мають круглу або довгасто-еліптичну форму. Часто продовжують висіти на гілках до самої зими.

Шипшина квітне
Шипшина квітне (фото)

Фармакологічні властивості шипшини
Шипшина є справжнім джерелом вітамінів і корисних речовин. Про шипшину можна говорити дуже довго, перераховуючи всі її корисні властивості. Але основною її цінністю є вітамін С. Його кількість, що міститься  в ягодах шипшини, перевищує в 10 разів вміст цього ж вітаміну в ягодах чорної смородини. Досить з’їсти всього три ягоди шипшини, щоб забезпечити наповнення організму добовою дозою аскарбінової кислоти.
Чи знаєте ви, що плоди шипшини – це природний полівітамінний концентрат, який є основною рослинною сировиною для вітамінної промисловості. За вмістом вітамінів С і Р – це найбагатша культура серед усіх плодових і ягідних рослин. В шипшині також містяться інші вітаміни такі, як В1, В2, В6, К, Е, багато органічних кислот ( наприклад, яблучна та лимонна).Пектини і дубильні речовини, флавоноїди, а також невисокий вміст цукру. Ось такий склад плодів шипшини робить її справжнім лікарським препаратом. У шипшини дуже багато вмісту кальцію і заліза, калію і магнію.

Кущ шипшини восени
Кущ шипшини восени

Медичне використання шипшини

Багатий вміст вітамінів та дуже вдале поєднання їх у ягодах обумовлюють застосування шипшини при цинзі, геморагічному діатезі, атеросклерозі, як засіб, що підвищує опірність організму в боротьбі з інфекційними хворобами (коклюш, дифтерія, пневмонія, скарлатина), при ранах, що погано гояться, інфікованих ранах, кровотечах, при курячій сліпоті, каменях печінки і нирок, при лікуванні виразок та ошпарень (діє каратин, ретінол), для зміцнення гостроти зору.

Цілющі властивості шипшини проявляються в здатності зміцнювати імунну систему людини, тим самим підвищуючи її здатність протистояти вірусним та інфекційним станам, навіть у період масових епідемій. Благотворний вплив шипшини також було помічено при виведенні шкідливих речовин, токсинів з організму людини.Після переохолодження, або обмороження можна прийняти відвар шипшини. Його також приймають при сильних болях різного походження, бо він дає болезаспокійливий ефект.

Цілющі лікувальні властивості, якими характеризується шипшина, чинять благотворний вплив і при лікуванні психічних розладів і нервових перезбудженнях.

Шипшина - лікарські рослини України
Лікарські рослини
Ягоди шипшини (фото)
Ягоди шипшини (фото)

Харчове використання шипшини

Застосовують у вигляді чаю, відвару, варення, желе, настоянки, наливки, пюре, компоту.

Для приготування відвару шипшини використовують практично всі частини рослини: квіточки, плоди, листя. А справжні народні цілителі використовують навіть коріння цієї рослини і її насіння.

Використана література:

  1. Кархут В. В. Ліки навколо нас. – К .:Здоров’я, 2001. – 232с.: іл.
  2. Дишлевий В. Енциклопедія корисних та небезпечних рослин для дітей. – К.: ФОП “Мунін Г. Б.”, 2016. – 240 с.: іл.
  3. Садово-городній лікувальний довідник. – М. Онікс:, 2007. – 320.
  4. Носаль І. М. Від рослини до людини: Розповіді про лікувальні та лікарські рослини України. – К.: Веселка, 1992-1995. – 606 с.: іл.

 

Дізнавайся більше! Та не забудь підписатися на наші канали 

Або переходь за посиланням НА ГОЛОВНУ СТОРІНКУ 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button
Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert