Лікарські кущові рослиниЛікарські рослини

БУЗИНА ЧОРНА (Лікарські рослини України)

Бузина чорна

Бузина чорна – ця гарна рослина стане не тільки прикрасою вашої присадибної ділянки, але й подарує чудовий настрій при весняному цвітінні та стане добрим помічником у широкому спектрі її медичного використання.

Про інші лікарські рослини України ти зможеш дізнатися, переходячи за цим посиланням.

Приємного читання! Свої відгуки ти можеш написати у коментарях під цією статтею. Дякую!

Бузина чорна - лікарські рослини України
Бузина чорна (Фото @by. bosa)

Ботанічний опис 
Фармакологічні властивості 
Медичне використання 

Ботанічний опис бузини чорної

Бузина чорна (Sambucus nigra L.) – це рослина сімейства Жимолостевих.

Бузина чорна – гіллястий листопадний кущ (іноді деревце) заввишки 2-5 м. Рід бузини складається майже з 40 видів. На Україні найчастіше зустрічається бузина чорна та бузина червона.

Народні назви бузини чорної: буз, самбук, бозняк.

Кущ бузини завжди був невід’ємною часткою сільського двору. А все тому, що бузина (усі її частини) виділяють велику кількість фітонцидів, які знищують шкідливі мікроорганізми. Там, де росте бузина, зникають комахи. А якщо занести до оселі квіти чорної бузини, повтікають таргани. І ще – в коморах із зерном, обсаджених бузиною не має мишей та пацюків. І в той же час бузину охоче відвідують птахи.Оселяючись в кущах бузини, птахи поїдають ягоди і значною мірою сприяють розселенню цієї рослини.

Бузина чорна має світло-буру тріщинувату кору. А молоді гілки – світло-сірі, заповнені всередині м’якою і пухкою білою серцевиною. Листки супротивні, непарноперисті, завдовжки 25 см і більше. Вони мають яйцеподібну форму. Черешки листків короткі. Зверху листок темно-зелений, матовий, а зісподу – сіро-зеленого кольору. При розтиранні листка бузини чорної відчувається різкий запах.

Кущ бузини має декоративний вигляд в пору щедрого весняного цвітіння, з його білими або жовтувато-білими квітками, зібраними у великі щитовидні суцвіття. Суцвіття плоске, стоїть прямо: волоть після цвітіння під тягарем плодів поступово звисає. Квіти пахучі, дрібні, зібрані у волоть з п’ятьма головними гілочками. Віночок п’ятипелюстковий (до 5 мм у діаметрі), тичинок 4-5, маточка одна, зав’язь нижня.

Цвіте бузина чорна у травні-червні. В Україні росте в лісах, у перелісків, серед чагарників, на узбіччі доріг. Зустрічається майже по всій Україні.

Плоди бузини чорної – чорно-фіолетові ягоди з кісточками, дозрівають у серпні-вересні. Їх збирають восени. Молоді листочки – рано навесні, квітки – під час повного цвітіння.

Бузина чорна - лікарські кущові рослини України
Бузина чорна – лікарські кущові рослини України (Фото із сімейного архіву)

Фармакологічні властивості бузини чорної

Офіційна медицина визнає лікувальні властивості плодів бузини чорної завдяки вмісту вітаміну С, Е, яблучної кислоти, вітамінів групи В, глюкози та фруктози. Зрілі плоди також містять каротин, самбуцин, хризантемін, антоціан, тирозин, ефірне масло та дубильні речовини.

Квіти містять ефірні олії, глікозиди, самбунігрін і рутин, слизі, таніни, холін, цукор. Також парафіноподібні речовини, органічні кислоти (валеріанову, оцтову, яблучну).

У листках є глікозид, самбунігрін, алколоїди коніїн і сангвінарин, смоли з проносними властивостями, ефірна олія, аскорбінова кислота, каротин.

Насіння має до 30 % жирної олії.

Медичне використання бузини чорної

Квітки бузини чорної, які мають ряд важливих лікувальних властивостей, використовують під час лікування та профілактики застуди і грипу. Застосовують як жарознижувальний, протизапальний, потогінний, відхаркувальний засіб.

Настій квіток бузини призначають у випадках грипу, бронхітів, ларингітів. Крім того, настій квіток бузини приймають при захворюванні суглобів, нирок, сечового міхура, також при невралгіях.

Ягоди, кору та листя бузини чорної застосовують як проносний засіб м’якої дії.

В народній медицині використовують всі частини бузини чорної. Ягоди і коріння рекомендують вживати від водянки, дизентерії, діабету і хвороб нирок. Молоде листя бузини злегка відварене в молоці, використовують зовнішньо для лікування опіків, прикладають на запрілі та гемороїдальні шишки. Також молоді весняні листочки варять у меду і приймають при хронічних запорах.

Стиглі плоди бузини сприяють видаленню шкідливих продуктів обміну речовин з організму та діють, як знеболююче. Також зрілі плоди бузини чорної рекомендують лікарі для полоскання горла при ангіні, запаленнях горла і ротової порожнини; для компресів при кон’юктивітах, блефаритах (запаленні повік), а також для догляду за шкірою обличчя.

Сік і настій ягід на цукрі (вживати по 30 мг) допомагають при найтяжчих шлункових і кишкових захворюваннях, при запаленні печінки.

Ягоди, зварені в меду, знімають розумову перевтому (1 ч. ложка на 1 склянку води).

Бузина чорна - рослини України
Ягоди бузини чорної (Фото взято із сімейного архіву)

Для компресів від болю у вусі, ревматичному і подагричному опуханні наповнюють маленькі торбинки сумішшю квіток бузини чорної і ромашки лікарської (порівну), поливають їх окропом та зігрівають у посуду на плиті.

Компреси на голову з ароматичної настоянки квіток бузини чорної на 9 % спиртовому оцті (вводять порівну) знижують гарячку, тамують головний біль та усувають безсоння.

Використана література:

  1. Кархут В. В. Ліки навколо нас. – К .:Здоров’я, 2001. – 232с.: іл.
  2. Дишлевий Валерій. Енциклопедія корисних та небезпечних рослин для дітей. – К.: ФОП “Мунін Г. Б.”, 2016. – 240 с.: іл.
  3. Садово-городній лікувальний травник: Довідник. – М.: Онікс, 2007, – 320 с.
  4. Носаль І. М. Від рослини до людини: Розповіді про лікувальні та лікарські рослини України. – К.: Веселка, 1992-1995. – 606 с.: іл.
  5. Я пізнаю світ. Рослини: Дитяча енциклопедія. – К.: Школа, 1999. – 479 с.: іл.
  6. Рослини: Для дітей середнього та шкільного віку. – Харків: Фоліо, 2007. – 318 с.: іл. – (Дитяча енциклопедія)
  7. Світ навколо нас. Рослини. – К.: Кобза, 2004, – 352.: іл.
  8. Ж. Дім у саду, 2016, №12.

Дізнавайся більше! Та не забудь підписатися на наші канали 

Або переходь за посиланням НА ГОЛОВНУ СТОРІНКУ 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button
Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert