Дивосвіт навколо нас

Перші весняні квіти (назви і фото)

Що цвіте ранньою весною?

Перші весняні квіти (36 фото) 

Ось придивіться, яка краса довкола! Цвітуть перші весняні квіти… Сьогодні поговоримо саме про них – знайомі первоцвіти (первістки весни) та інші екзотичні, дивовижні весняні квіти. Приємного вам перегляду, друзі!

Перші весняні квіти фото та назви
Як добре ви знаєте перші весняні квіти?

Природа – чарівний дар нашого буття. Вона дарить людям радість та тішить своєю ніжною красою.

Квіти – це один з найпрекрасніших витворів природи, вони , ніби ласкаве сонечко, відігрівають і зцілюють наші серця, пом’якшують наші душі, відкривають одні з кращих рис нашого людського характеру.

Навіть один із весняних місяців має назву “квітень”!  З приходом весни, варто лише пильніше придивитися навкруги – скільки ж у рідному краї вже розквітло первоцвітів! Білий підсніжник, чемерник та крокус своєю появою із-під снігу відкрили дорогу до появи різноманітних, чудових , перших весняних квітів. Це і славнозвісні жовті “ключики весни” (первоцвіт весняний), це і синьо-голубі проліски, і пшінка весняна з блискучими, округло -серцевидними листочками, і ніжна лісова фіалка, і барвінок, і дивовижне сон-зілля та інші чудові ранні весняні квіти.

На присадибних ділянках полюбляють садити різнокольорові гіацинти,  яких нараховується близько 30 видів. Щоб краще роздивитися та відчути чудовий, неповторний аромат цих красенів-первоцвітів, схиляються перед ними, але вони того заслуговують! Греки вірили, що запах гіацинта освіжає думки, а ефірна олія заспокоює, діє як бальзам та антисептик. Його часто використовують у парфумах з квітковими ароматами. До речі, гіацинт застосовується і в косметології в якості лосьону, який розгладжує зморшки.

Цікаво, що аромат висушеного гіацинту не виносять пилові кліщі та міль. Ще з давніх часів пелюстки гіацинту зашивали в мішечок з тканини і клали у шафу з білизною. Але у той самий час, не слід забувати, що гіацинт – це отруйна рослина і треба поводитися з нею обережно.

А чи знали ви, що анемона лісова є найотруйнішою серед інших видів весняних першоцвітів. Горицвіт весняний теж отруйна багаторічна рослина. Весняник зимуючий  – рослина отруйна для ссавців, оскільки містить серцеві глікозиди. Багато видів рябчиків отруйні – вони містять алкалоїд імперіалін, який у великій кількості може викликати навіть зупинку серця. Пшінка весняна також отруйна трав’яниста рослина. Тюльпан садовий – помірно отруйна трава. Бували випадки коли цибулини нарцисів приймали за цибулю-порей або цибулю і вживали в їжу, таким чином були зафіксовані численні випадки сильного отруєння. Така інформація важлива, тому не зривайте первоцвіти, бережіть природу та себе!

Але є такі гарні первоцвіти, які називають шафраном. Шафран або шапран, навпроти,  вирощують як джерело цінних прянощів і як фарбувальну рослину. Шафран вважається найдорожчою у світі пряністю. Цей продукт являє собою рильця суцвіть рослини під назвою крокус посівний. Шафран згадується ще в єгипетських папірусах, працях Гомера і Гіппократа і навіть Біблії поряд з оливками і інжиром. (Джерело: uk.wikipedia.org)

Сама назва “шафран” походить від арабського слова “жовтий”, що пов’язане з яскравими жовтими пиляками і приймочками у центрі квітки. Квіти ж можуть бути різного забарвлення – білого, фіолетового, синього чи жовтого. Зустрічаються види з двоколірними пелюстками, де фіолетовий плавно переходить у білий. Такий шафран сітчастий занесений до Червоної книги України.

У Червону книгу занесено 28 видів первоцвітів. Закликаємо всіх: бережіть ранні квіти – не зривайте їх! Цінуйте красу рідної природи! Ось саме про це й каже поет Олександр Пархоменко у своєму вірші

Простіть мені, конвалії!

Весна лужок між липами
Перлинками усипала,-
Прибрала темнолистими
Конваліями чистими.

На липі зяблик ценькає.
Тримаю квіти жменькою,
Навіщо рвав – не відаю,
Побавлюсь і розкидаю.

Лишив жмуток під липою,
А сам  я ледь не схлипую…
Покривджені, пов’ялії,
Простіть мені, конвалії!

На цей раз ми лише трішки розповіли вам про чарівні весняні квіти, але сподіваємося, що ви дізналися щось й новенького для себе. А зараз пропонуємо вам ретельно роздивитися первоцвіти та інші ранні квіти весни, запам’ятати як вони як виглядають і як правильно називаються. 

Як виглядають перші весняні квіти?

Чемерник

Чемерник (Helleborus)
Чемерник (Helleborus). Люди, захоплені квітуванням серед зими наділили цю рослину такими назвами: «сніжна троянда», «різдвяна роза», «зимова рожа». Цвіте довго, до 1,5 місяців.

Підсніжник

Підсніжник (Galanthus)
Підсніжник (Galanthus), або підсніжник звичайний, підсніжник білосніжний. Цвіте у березні — квітні (навіть у лютому, якщо тепла зима). Дуже цінна декоративна рослина, яка потребує охорони, він занесений до Червоної книги України з 2009 року.

Весняник зимуючий

Весняник зимуючий (Eranthis hyemalis Salisb)
Весняник зимуючий (Eranthis hyemalis Salisb). Ще іменований весенником зимуючим, весенником зимовим, або відомий як ерантіс. Декоративна рослина, що високо цінується за раннє цвітіння, бо зацвітає одним із перших, нерідко раніше від підсніжників.

Шафран

Шафран (Crocus)
Шафран (Crocus) цвіте рано навесні. Шафран використовують як джерело прянощів, як фарбувальну рослину, ще він використовується в народній медицині.

Гадюча цибулька

Гадюча цибулька (Muscаri)
Гадюча цибулька, гадюча цибулька китицецвіта, гадюча цибулька занедбана, мишачий гіацинт, або мускарі (Muscаri). Цвітіння починається ранньою весною і триває приблизно до 25 днів.

Горицвіт весняний

Горицвіт весняний (Adonis vernalis)
Горицвіт весняний або адоніс (Adonis vernalis). Цвіте з ранньої весни до половини травня. Горицвіт весняний занесений до Червоної книги України в 2009 році.

Проліски

Проліски або проліски пониклі (Scilla) чи проліска сибірська (Scilla siberica)
Проліски або проліски пониклі (Scilla) чи проліска сибірська (Scilla siberica). Інші народні назви: небовий ключ, скоролісок, проліска, проліс, просерен (просерень), підсніжка, первоцвіт, синьоокі. Квітка цвіте в другій половині березня — квітні. В Україні шириться традиція відмічати дні окремих представників природи, зокрема, 31 березня – «День Пролісків».

Рястка відігнута

Рястка відігнута (Ornithogalum refractum)
Рястка відігнута (Ornithogalum refractum). Квітне в березні-травні протягом 15–19 діб. Це трав’яниста декоративна рослина, вид якої занесений до Червоної книги України у статусі «Вразливий».

Фіалка лісова

Фіалка лісова (Viola reichenbachiana)
Фіалка лісова або фіялка лісова (Viola reichenbachiana). Інші назви: фіалка Рейхенбаха, браток лісовий, підліска, проліски боров, золотушник, сердечник,черевички зозулині. Квітне з кінця березня по червень включно.

Садовий первоцвіт

Садовий первоцвіт (Primula vulgaris)
Садовий первоцвіт (Primula vulgaris або Primula elatior “Gold Lace”). Це красивий гібридний сорт первоцвітів високих, який вирощується переважно в квіткових клумбах.

Ряст щільний

Ряст щільний (Corydalis solida)
Ряст щільний або ряст ущільнений, ряст бульбистий, ряст Галлера (Corydalis solida). Цвіте ряст щільний у березні — квітні. А ще всі рясти — це ранньовесняні медоноси.

Конвалія

Конвалія (Convallaria)
Конвалія або конвалія звичайна, конвалія травнева (Convallaria; Convallaria majalis L.) Цвіте з початку весни до середини літа.

Півники маленькі

Півники маленькі (Iris pumila)
Півники маленькі або півники карликові (Iris pumila), також можуть фігурувати в літературі під самостійною назвою як півники кримські. Цвітуть з кінця березня і весь квітень. В Україні ця рослина взята під охорону в 6 областях.

Кульбаба

Кульбаба (Taraxacum)
Кульбаба (Taraxacum). Українське «кульбаба» утворене від ранішої форми кульбава, що означає «квітка, здатна до загинання, округлості». Квітне кульбаба в квітні та на початку травня.

Тюльпан двоквітковий

Тюльпан двоквітковий (Tulipa biflora)
Тюльпан двоквітковий або тюльпан двоцвітий (Tulipa biflora). Цвітіння відбувається у квітні-травні, але може розпочинатись навіть у березні. Цей вид занесений до Червоної книги України.

Пшінка весняна

Пшінка весняна (Ficaria verna)
Пшінка весняна або жовтець-пшінка (Ficaria verna; Ranunculus ficaria). Цвіте в квітні — травні.

Медунка

Медунка (Pulmonaria)
Медунка (Pulmonaria). Цвітіння триває з квітня по травень. Згідно даної традиції 15 квітня – це «День Медунки».

Нарцис

Нарцис (Narcissus)
Нарцис або нарциз, марциз (Narcissus). Цвітуть нарциси з квітня до середини травня. Є «Долина нарцисів» — заповідний масив, який З 1992 року зарахований до у складу Карпатського біосферного заповідника, що входить до міжнародної мережі біосферних резерватів ЮНЕСКО.

Гіацинт

Гіацинт (Hyacinthus)
Гіацинт (Hyacinthus). Квітне у квітні — на початку травня. Зараз відомо тисячі сортів гіацинта і, додатково, щороку з’являються нові.

Зірочки

Зірочки (Gagea Salisb.)
Зірочки, зірочки польові, зірочки маленькі або гусяча цибулька, гусятник, голивус (Gagea Salisb.; Gagea minima). Ця рослина цвіте з квітня до середини травня. В Україні налічує 30 видів. В Червону книгу України внесений один вид — Lloydia serotina.

Сон звичайний

Сон звичайний (Pulsatilla patens; Anemone pulsatilla L.)
Сон звичайний (Pulsatilla patens; Anemone pulsatilla L.) або сон широколистий. Народні назви: сон-трава, анемона, сон-зілля, сонник. Цвіте ця рослина у квітні — травні. Занесений до Червоної книги України.

Пушкінія

Пушкінія (Puschkinia)
Пушкінія (Puschkinia).Цвітіння відбувається у травні.

Фіалка польова

Фіалка польова (Viola arvensis)
Фіалка польова або фіялка польова (Viola arvensis). Цвіте з квітня до вересня.

Підліски звичайні

Підліски звичайні (Hepatica nobilis)
Підліски звичайні, переліска або печіночниця, печіночниця звичайна (Hepatica nobilis). Цвіте у квітні — травні.

Проліск Люцилії

Проліск Люцилії (Scilla luciliae) або Хіонодокс Люцилії (Chionodoxa luciliae)
Проліск Люцилії (Scilla luciliae), раніше Хіонодокс Люцилії (Chionodoxa luciliae). Відомі й інші назви цієї рослини – блакитний велетень, блакитний сніговий блиск, снігова гордість, зоряний гіацинт. Цвіте у квітні-травні протягом 20 днів.

Первоцвіт весняний

Первоцвіт весняний (Primula veris L.)
Первоцвіт весняний або первоцвіт лікарський (Primula veris L.; Primula officinalis Hill.). Місцеві назви — баранці, жовтуха, миколайчики тощо. Цвіте у квітні — травні.

Барвінок звичайний

Барвінок звичайний (Vinca minor L.)
Барвінок звичайний або барвінок малий (Vinca minor L.) Місцеві назви — барвінек, барвінець, барвінина, бервен, бервин, бервинок, бервінець, барвінок весільний, борвинок, зеленка, зелеіпіа, могильник, барвін-зілля, хрещатий барвінок. Період цвітіння — з травня по червень.

Анемона лісова

Анемона лісова (Anemone sylvestris)
Анемона лісова (Anemone sylvestris), у народі має назву вітряниця, вітеринка або куряча сліпота. Цвіте з травня по червень. Рід анемон включає в себе приблизно 170 видів і їх успішно можна використовувати для прикраси парків, садів, скверів, кам’янистих гірок чи газонів.

Чина весняна

Чина весняна або Горошок весняний (Lathyrus vernus)
Чина весняна або горошок весняний (Lathyrus vernus). Інші народні назви: заячий горох весняний, горох журавлиний, горох мишиний, горошник лісний, горошок, ряст зозулин, черевички, черевички волоскові, чобітки зазульчині, чорне зіллє. Цвіте у квітні — травні.

Тюльпан садовий

Тюльпан садовий (Tulipa gesneriana)
Тюльпан садовий (Tulipa gesneriana). Його цвітіння відбувається наприкінці квітня — у середині травня і триває приблизно 12 днів. Масове цвітіння тюльпанів — це видовищна атракція, тому їх широко використовують у садово-парковому мистецтві.

Стокротки

Стокротки (Bellis)
Стокротки (Bellis). Слово стокротка у перекладі означає «сто разів», «сто крат» з огляду на велику кількість пелюсток квітки. Зацвітають стокротки на початку травня.

Рябчик царський

Рябчик царський (Fritillaria imperialis)
Рябчик царський (Fritillaria imperialis). Цвітіння рябчиків припадає на другу половину травня (хоча деякі види цвітуть вже в середині квітня).

Незабудка

Незабудка (Myosotis)
Незабудка, незабудька (Myosotis). Цвіте з травня до середини червня. назва утворена від виразу «не забудь» й зумовлена тим, що її квіти довго не в’януть, у зв’язку з чим їх звичайно дарують на пам’ять (незабудь).

Ясколка біла

Ясколка біла (Cerastium candidissimum)
Ясколка біла (Cerastium candidissimum). Цвіте з травня до липня. Це сіро-зелена рослина, що формує щільні килимки.

Живучка повзуча

Живучка повзуча (Ajuga rеptans)
Живучка повзуча (Ajuga rеptans) або горлянка повзуча, аюга. Цвіте у травні – червні. Гарний медонос, задовільно поїдається худобою, використовується в народній медицині.

Флокс шилоподібний

Флокс шилоподібний (Phlox subulata)
Флокс шилоподібний (Phlox subulata) — флокс повзучий, флокс моховий, рожевий мох, гірський флокс, також відомий як килимовий флокс. Цвітіння починається у травні. Відрізняється стійкістю до морозів.

Дякую, що були з нами! Свої відгуки ви можете залишити у коментарях під цією статтею.

Читайте про БЕРЕЗЕНЬ МІСЯЦЬ, переходячи за цим посиланням.

Та не забудьте підписатися на наші канали:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button
Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert