Цікаві факти про наші руки
Цікаві факти про наші руки
Цього разу я повідаю вам ще одну неймовірну історію з мого простого буденного життя. Тож, влаштовуйтесь зручніше, бо розповідь вже ведеться…
Якось у нас пропало у домі світло. На той час моя найменшенька донька вже спала, бо була досить пізня година, а я сиділа на дивані.
– Ну то й що, подумаєш світла не має, можна й чимось іншим зайнятися, – подумала я. – Ось, наприклад, почну виконувати вправи, які я раніше постійно практикувала (бо з народженням 3-ої дитини вільно часу залишилося зовсім-зовсім трішки, – примітка авт.).
Розправила плечі, вмостилася зручніше, вирівняла спину та сконцентрувалася на диханні. Одна рука моя була попереду і я то складала пальці у кулак, то розгинала чи робила якісь інші рухи нею. Очі мої нічого не бачили перед собою у непроглядній темряві.
– Очі не бачать, але я усвідомлюю, що робить моя рука, – міркувала я. – То треба задіяти інші рецептори для сприймання інформації. Спробую це зробити.
Я сконцентрувалася. У той самий момент серед пітьми я побачила, до моя рука почала світитися, як ліхтар. Її світло закінчувалося там, де починалася одежа на моїй руці. Моє серцебиття прискорилося і я у ту ж мить перестала бачити свою руку знову. Мені знову знадобився певний час, аби моє дихання знову стало рівним. Я піднесла свою руку до очей. Рука світилася.
Я бачила долоню і кожен окремий палець на своїй руці, де кожен контур був чітко вималюваний серед темряви навкруги. Я спокійно продовжувала вправу. І… стала бачити свою долоню вглиб: як проходять венозні артерії та розташування більш мілких кровоносних судин. Венозна артерія йшла вигнутою дугою, а середній палець на долоні мав більше скупчень більш мілких кровоносних капілярів, ніж інші пальці на руці. (Якщо детальніше: далі був більше насичений кров’ю великий палець, найменше ж крові потрапляло до мізинця).
– Чому саме так? – подумала я. – Треба розібратися. Навіщо ж мені йде така інформація. Але з тим я розберуся завтра, коли полагодять світло і я буду мати змогу заглянути до мережі інтернету.
І ось що з того вийшло… Може декому з вас теж буде цікаво дізнатися про це.
Картинка, яку я тоді побачила була приблизно такого формату:
![Ангіограма судин верхньої кінцівки людини картинка](https://olha-maria.com.ua/wp-content/uploads/anhiohrama-sudyn-verkhn-oyi-kintsivky-lyudyny.jpg)
Верхні кінцівки долоні людини містять пов’язані мережі глибоких та поверхневих вен.
*Ангіограма судин – це вид образувального (Образувальні методи: методи зображення, такі як рентгенографія, магнітно-резонансна томографія (МРТ), комп’ютерна томографія (КТ), ультразвукова діагностика тощо ) методу дослідження, яке використовується для визначення структури та функції кровоносних судин у різних частинах тіла. Зазвичай це включає артерії та вени. Процедура полягає у введенні рентгенівської контрастної речовини в судини, а потім в отриманні рентгенівських знімків або комп’ютерних томограм (CT або MRI) для отримання зображення внутрішньої структури судин.
Лікар, який виконує ангіографію, називається ангіографологом. Зображення, отримане за допомогою ангіографії, може допомогти виявити проблеми з кровообігом, такі як звуження судин, атеросклероз, аневризми, вроджені аномалії та інші патології.
Ангіограма може бути проведена в різних частинах тіла, таких як голова (головна ангіографія), серце (коронарографія), нирки, кишечник, ноги та інші. Ця процедура є важливим інструментом для діагностики та планування лікування хворих людей.
Точно таким чином, як на ангіограмі, долоня світилася і крізь неї чітко було видно, як циркулює кров. Як саме були розташовані вени, я додаю у наступному фото (скажу чесно, щоб знайти саме таке зображення, яким бачила його я, знадобилося чимало часу, але я настирна))), тому дивіться):
![Поверхневі та глибокі долонні дуги картинка](https://olha-maria.com.ua/wp-content/uploads/poverkhnostni-ta-hlyboki-dolonni-duhy.jpg)
Почала вивчати анатомію людини. Не буду дуже заглиблюватися, а подам лише ті малюнки, які, на мою думку, у простій формі вміють гарно донести про складне:
![Артерії та вени долоні людини картинка](https://olha-maria.com.ua/wp-content/uploads/arteriyi-veny-doloni.jpg)
Ще додам одне зображення, може комусь знадобиться (мені, наприклад, було дуже цікаво про те дізнатися):
![Зображення поверхневих і глибоко артеріальних дуг долоні (схема)](https://olha-maria.com.ua/wp-content/uploads/zobrazhennya-poverkhnevykh-i-hlyboko-arterial-nykh-duh-doloni_1.jpg)
Зараз ми з вами розберемо кровопостачання кисті, головним чином дізнаємось про дві артеріальні дуги долоні: глибоку та поверхневу. Поверхневі глибокі артеріальні дуги є важливим функціональним пристосуванням. У зв’язку з хапальною функцією, судини долоні часто піддаються стисканню. При порушенні відтоку крові в поверхневій долонній кисті, кровопостачання не страждає. Бо доставка крові у таких випадках відбувається по артеріями глибокої дуги. Такими ж функціональними пристосуваннями володіють й суглоби, не дивлячись на здавлення та розтягування під час їхнього руху. Також у області верхніх кінцівок є багаті можливості для розвитку колатерального кровообігу*.
*Колатеральний кровообіг — це додаткові або обхідні шляхи кровообігу, які можуть виникати для забезпечення достатнього кровопостачання певного регіону, якщо звичайний шлях кровотоку є порушеним чи заблокованим. Це явище є адаптацією організму для забезпечення необхідного кисню та поживних речовин в тканинах.
В контексті руки та кисті, колатеральний кровообіг може бути особливо важливим для забезпечення адекватного кровопостачання в умовах, коли основні артерії або їх гілки можуть бути ушкоджені чи заблоковані. Колатеральні канали можуть виникати як в природних умовах, так і внаслідок хірургічних втручань.
Прикладом колатерального кровотоку може бути формування додаткових артеріальних чи венозних шляхів, які забезпечують альтернативний шлях для крові у випадках порушення основного кровотоку. Це може бути важливим у випадках атеросклерозу, тромбозу або інших захворювань, які можуть впливати на артерії.
Збереження або відновлення колатерального кровообігу може бути ключовим для збереження функції та здоров’я тканин у випадках обмеження основного кровопостачання.
Основними артеріями кисті є променева артерія та ліктьова. Головна долонна дуга утворюється, головним чином, злиттям променевої артерії, а також глибокою гілкою ліктьової артерії.
Променева артерія
Променева артерія, як ми бачимо, є однією з двох основних артерій, які забезпечують кровопостачання верхній кінцівці. Променева артерія (латинська назва Arteria radialis) – це судина великого кола кровообігу*. Променева артерія є однією з основних артерій в організмі людини, що починається від плечової артерії і проходить уздовж променевої кістки передпліччя. Вона є звичайним місцем для вимірювання артеріального тиску та артеріального доступу під час певних медичних процедур.
*Велике коло кровообігу починається від лівого шлуночка, з якого кров надходить в аорту. З аорти через систему артерій кров несеться в капіляри органів і тканин усього тіла. Від органів і тканин кров відтікає по венах і через дві порожнисті вени — верхню і нижню вени вливається в праве передсердя, передній шлуночок. По всіх артеріях великого кола кровообігу тече артеріальна кров, а по венах — венозна.
Променева артерія пролягає вздовж передньої частини зап’ястя і подає кров до різних тканин, включаючи м’язи, кістки і шкіру в цьому районі. Вона відповідає за кровопостачання передньої частини зап’ястя і пальців руки. Залежно від конкретної будови руки, променева артерія може розгалужуватися так, щоб ефективно забезпечувати кровопостачання пальців, а особливо середнього. Бо середній палець руки виконує більше функціональних завдань порівняно з іншими пальцями, такими як утримання об’єктів та виконання точних рухів. Отже, кровопостачання цього пальця більш враховане з точки зору ефективності його роботи. Середній палець також відіграє ключову роль у певних видів діяльності, таких як писання чи виконання точних рукодільних завдань, тому йому потрібно більше крові для ефективного функціонування.
Враховуючи ці фактори, розгалуження променевої артерії може бути оптимізоване для забезпечення оптимального кровопостачання конкретним частинам руки, враховуючи їхні функціональні та анатомічні особливості. В свою чергу, анатомічні риси руки можуть впливати на шляхи артерій і їхнє розгалуження.
За даними H. Lippert and R. Pabst, поверхнева долонна дуга є замкнутою лише у 42% дорослих людей. Вперше Золотко Ю. Л. у 1976 році звернув увагу на велику різноманітність форм артерій долонної поверхні руки. Він нарахував цілих 32 варіанти (без спроби їхньої систематизації). Серйозну ж спробу їхньої систематизації пізніше здійснили H. Lippert and R. Pabst. Так було виявлено, що кількість загальних долонних пальцевих артерій, що відходять від поверхневої долонної дуги, варіює. Від дуги можуть відходити чотири загальні пальцеві артерії для кровопостачання I-IV пальців кисті, можуть відходити три загальні пальцеві артерії до вказівного пальця або можуть бути лише дві загальні пальцеві артерії.
![Варіанти артерій долоні зображення](https://olha-maria.com.ua/wp-content/uploads/varianty-arteriy-kysti.jpg)
Цікавим є той факт, що в Індії тип формування «замкнутої» поверхневої долонної дуги зустрічається частіше, ніж на європейському та північно-американському континентах (11,9% проти 4%). Крім того, в Індії зустрічається суто «індійський», тобто радіо-медіо-ульнарний варіант замикання поверхневої артеріальної долонної дуги. З цього приводу я знайшла багато досліджень з різних джерел і всі вони зробили на цьому акцент. Чому так? Маємо можливість для міркування.
Тож, як бачимо, долоні людей вирізняються кількома ключовими характеристиками, які вказують на їхні характерні особливості та є важливою адаптивною ознакою. Ці виняткові, оригінальні характеристики роблять руки людини унікальними та важливими для багатьох аспектів її життя, включаючи вираження у розумінні культури та побуту, роботу з інструментами, комунікацію та інші сфери. У порівнянні з іншими представниками живої природи, долоні людини представляють собою унікальну адаптацію для використання рук в різноманітних видах діяльності.
Руки людини. Для чого вони потрібні?
Руки є однією з найбільш важливих частин тіла людини, їх важливість обумовлена численними функціями та можливостями. Основні функції та значення рук включають:
- Рух і координація
Руки мають велику кількість суглобів, м’язів і сухожиль, що дозволяє виконувати різноманітні рухи та забезпечувати високий рівень координації.
- Чутливість
Руки мають велику кількість нервових закінчень, що робить їх дуже чутливими. Ця чутливість дозволяє нам взаємодіяти з оточуючим світом, розрізняти різні текстури та відчувати температуру.
- Можливість тримати та маніпулювати об’єктами
Руки надають людині здатність тримати предмети, використовувати інструменти і взаємодіяти з навколишнім середовищем.
- Комунікація та виразність
Руки використовуються для жестів та виразів, що важливим у комунікації та вираженні емоцій.
- Підтримка життєвих функцій
Руки грають важливу роль у виконанні різних повсякденних завдань, таких як одягання, їжа, особиста гігієна, що сприяє самостійності та незалежності.
- Можливість створення та використання інструментів
Руки людини є дуже дієвими інструментами. Завдяки функції захоплення та рухливості пальців, людина може виготовляти та використовувати інструменти для виконання різних завдань, що стало ключовим фактором у розвитку людської культури та технологій.
- Здатність до складних моторних навичок
Долоні людини дозволяють виконувати складні моторні навички та маніпуляції.
Так, витягнута вперед рука, відкрита, з прямими пальцями слугує лопатою, совком; зігнуті пальці – гачком, щипцями; більш складна функція – хапання. При його виконанні людина залежно від мети руху, від характеру об’єкта (розмір, вага, форма, консистенція) утворює з кисті кожен раз новий механізм.
- Сприяння соціальним взаємодіям
Долоні важливі для соціальних взаємодій, таких як рукостискання, обійми та інші жести, які використовуються в комунікації.
Кисть людини являє собою дивовижно досконале утворення, в якому поєднані унікальні і водночас протилежні ролі – ця частина кінцівки може слугувати генератором потужного м’язового зусилля, і в той же час характеризується вражаючою точністю рухів на мікрорівні. Цікаво, що ці дві властивості – сила і точність – є унікальним надбанням лише кисті людини і в тваринному світі більше ніде не виявляються.
Цікавим є також той факт, що м’язи та нерви кисті мають майже завершений розвиток вже на дванадцятому тижні пренатального періоду. Як показує рефлекторна стимуляція пальців, на цьому терміні вже спостерігаються примітивні рухи пальців та їх згинання в кулак.
Невербальна комунікація рук
Наші руки є важливим засобом виразності та сприйняття інформації в процесі комунікації. Їх рухи можуть викликати різні враження та визначати взаємодію між людьми. Наприклад:
- Акцентуація слів
Люди часто використовують руки для акцентуації або виділення певних слів у мовленні. Це допомагає надати додатковий сенс та виразності мовленню.
- Сприйняття довіри та відкритості
Вживання відкритих жестів та рухів може сигналізувати про довіру, відкритість та бажання взаємодіяти. Наприклад, відкриті долоні можуть вказувати на відсутність загрози.
- Соціальні взаємодії
Руки можуть використовуватися для вираження соціальних сигналів, таких як рукостискання або обійми, які можуть підкреслити взаємну повагу при спілкуванні.
- Жести в невербальній комунікації
В невербальній комунікації руки також можуть передавати складні ідеї чи інтенсивні емоції, або заклик до взаємодії у групі людей.
Акупунктурні (біологічно активні) точки на руках
Всього на тілі людини знаходиться близько 700 біологічно активних точок. Найбільша їх кількість розташована на кистях рук, ступнях та вушних раковинах. Акупунктурні точки на долонях людини відповідають за певні органи і впливають на їх роботу.
М’яко натискаючи на акупунктурні, або біологічно активні точки на руці, можна активізувати роботу захисних сил організму і значно покращити стан здоров’я. Тиск на точки, масаж або голковколювання, позначається не тільки на органах, але і на мозкової діяльності, емоційному стані людини. Науково доведено, що механічна дія на біологічно активні точки допомагає вивільненню ендорфінів. Це гормони, вплив яких на організм має виражений знеболюючий ефект. Впливаючи на активні точки на тілі людини, ми запускаємо процес самовилікування всього організму. Знання про знаходження акупунктурних точок на долонях і самомасаж допомагають при стресах та нервовому напруженні.
«Життєві» або акупунктурні точки розміщені в підшкірній клітковині. Виявлено, що саме в ділянці такої точки відбувається посилене поглинання кисню, підвищується температура, знижується електричний опір, спостерігається болючість при пальпації. Діаметр точок змінюється залежно від стану людини. Під час сну або при сильній втомі вони мають діаметр менше ніж 1 мм. Коли ж людина прокидається, діаметр поступово збільшується до 1 см. У стані емоційного напруження і при гострих захворюваннях ділянки точок настільки збільшуються, що утворюються ділянки з підвищеною електропровідністю (Л. Гава, 1987 р.).
В традиційній китайській медицині і в акупунктурі використовуються точки на тілі, які розташовані вздовж енергетичних меридіанів – особливих місцях на поверхні тіла людини, де відбувається концентрація внутрішньої енергії “Ци”*, яка визначає стан здоров’я організму. Вважається, що акупунктурні точки знаходяться на меридіанах, які є каналами для потоку енергії і пов’язані з внутрішніми органами за допомогою нервів та судин. Вважається, що найефективніші точки, розміщені на кожному з 12 постійних меридіанів. Ці точки, як правило, знаходяться на кінцівках – від ліктьового або колінного суглобів до пальців. За допомогою акупунктури або інших методів стимуляції цих точок, можна впливати на циркуляцію енергії, відновлюючи гармонію та баланс організму.
Що ж таке Ци?
Ци – це внутрішня енергія, яка регулює діяльність нашого організму!
Ци – коли ти відчуваєш себе здоровим!
Ци – коли приходить натхнення! Ци – це геніальні ідеї!
Ци – це коли один погляд дає зрозуміти супернику, що він уже програв бій, хоча бій і не починався!
Ци – це те відчуття, коли ми щасливі!
Ци – коли ми протягуємо руку і торкаємося зірок!
Ци – існує незалежно від нас, оточує нас, пронизує Всесвіт, скріплює її воєдино і надихає!
*Енергія Ци – нею просякнуті усі живі й неживі предмети, вона пронизує і атмосферне повітря, і воду, і їжу, і внутрішні прагнення людини – її розум, волю, бажання. Для того щоб життя людини було гармонійним, на її життєвому шляху енергія Ци не повинна зустрічати жодних перешкод. Коли людина почуває себе добре, це означає, що у неї багато сприятливої енергії Ци.
Відомо, що все, що існує в цьому світі – це прояви різних видів енергії Ци, яка тече і постійно перебуває в русі. Китайські майстри цю енергію поетично називають «подихом Дракона». З неї усе народжується і в неї повертається. (Джерело: www.qigong.ua)
Марма-терапія як стародавнє мистецтво зцілення організму
Коріння китайської медицини сягає глибокої давнини. Перші письмові згадки належать до VI – III ст. до н. е. Саме китайські мудреці першими прийшли до розуміння того, що здоров’я легше зберегти, ніж згодом відновлювати. Китайські лікарі вважали, що життя людини і її здоров’я залежать від потоків енергії: поки в тілі є енергія, людина живе, коли ж енергія покидає тіло – настає смерть (М. Тедески, 2006 р.).
Головною причиною більшості наших захворювань є саме порушення розподілу життєвої енергії, прани у тілі. Марма-масаж (або марма-терапія) допомагає вирішити цю проблему: знімає енергоблоки та відновлює нормальний перебіг прани.
Слово “Марма” з санскриту перекладається як “таємний”, “невидимий”, “життєвий”. Марма означає точки концентрації у людському тілі життєвої енергії – Прани (або Ци). Енергія ж визначає всі життєві процеси, що відбуваються в організмі людини. Прана поширюється у тілі по спеціальним каналам – наді. Тобто, марми – це точки, в яких концентрується Прана, що циркулюючи в нашому тілі, забезпечує його життєдіяльність. Вчення про марми (особливо чутливі точки) являє собою одну з найпотужніших терапевтичних методик Аюрведи.
Марма-терапія – це величезна область знань, які передавалися по парампарі (по ланцюгу від вчителя до учня). Марма-терапія зародилася як частина давнього індійського бойового мистецтва Каларіпаятту. Знаючи розташування «точок життя» і «точок смерті» на тілі людини і як їх активувати, воїни могли не тільки вбити ворога одним лише дотиком до марм, а й лікувати будь-які захворювання, позбавляти болю і відновлювати свої сили.
Традиційно виділяють дві гілки мармавід’ї – тамільську, засновником якої був Агастьяр (Агастья-Муні), та керальську, засновану Сушрут. Тамільська школа висловлювала своє знання в бойових мистецтвах. Але Сушрута-Муні, будучи лікарем, використовував ці знання для лікування багатьох захворювань, оскільки було відомо, що смертельна точка, якщо правильно її використовувати, дає найкращий лікувальний ефект, і в давнину її використовували у вигляді енергохірургії. Згідно з найдавнішим трактатом «Сушрута Самхіта» мармами називали точки контакту п’яти органічних джерел, до яких належать: манса (м’язи), сандхі (суглоби), астхі (кістки), сіра (судини), снайю (зв’язки) – є також проекцією інформаційних та енергетичних каналів (стхула та наді). Згідно Аюрведі, на нашому тілі розташовується 107 марма-точок, а розум є 108-й.
Марма-терапія вважається найдавнішою з відомих нині технік рефлексотерапії та єдиною, що дійшла до нашого часу без змін, у первозданному вигляді. З нього беруть свій початок й акупунктурні техніки лікування.
Марма-терапія – це точковий масаж. Це м’який та глибокий вплив на чутливі точки чи «зони життя» на нашому тілі.
![Марма-терапія (точковий масаж рук) фото](https://olha-maria.com.ua/wp-content/uploads/marma-terapiya-tochkovyy-masazh-ruk.jpg)
Точковий масаж – вплив на активні точки методом надавлювання є одним із простих методів рефлексотерапії, зазначав професор В. І. Іванов (2006 р.). Фізіологічна дія масажу полягає в нормалізації порушення діяльності різних органів і систем. Під впливом масажних рухів посилюється виділення гормонів, які беруть участь у передачі нервових імпульсів у ЦНС, рух лімфи, крові і тканинної рідини, нормалізується нервова діяльність, пришвидшуються процеси регенерації, відновлюються функції шкіри та її трофіка. У м’язах регулюється обмін речовин, підвищується еластичність м’язових волокон і пришвидшується відновлювання м’язової діяльності. Так само, як і при голковколюванні, при точковому масажі подразнення відповідних зон викликає відповідні реакції у внутрішніх органах, а деколи і в усьому організмі. (Джерело: repository.ldufk.edu.ua)
Масаж рук – унікальний східний метод лікування
Масаж рук в аюрведі має сакральне значення, бо на долонях і пальцях, як пам’ятаємо, є відображення всіх органів. Впливаючи на марми, ми відкриваємо енергетичні канали на руках, що спонукає нас до творчості, піклування про дорогих серцю людей та служіння на благо суспільству.
Активація марм на долонях
Розтирання долонь може слугувати для активації цих точок. Масажуючи долоні рук ми впливаємо на енергетичні потоки в нашому тілі. Масаж також може бути корисним й для поліпшення кровообігу та зняття напруги в м’язах. Масаж проводиться по напрямку кровообігу, щоб поліпшити рух крові. Тож його починають з верхньої частини руки і поступово спускаються вниз до кисті і пальців. Основну увагу звертають на точки, які вважаються важливими. У контексті питань кровообігу, масаж роблять вздовж променевої артерії та в околицях зап’ястя. Так як променева артерія відповідає за кровопостачання передньої частини зап’ястя і пальців, то її обмежений кровообіг може викликати відчуття холоду.
Якщо треба зігріти руки, допоможе точка тепла. Вона знаходиться на подушечці верхньої фаланги середнього пальця. Вплив на цю ділянку дозволить швидко «розлитися» тепла по тілу. Крім того, дана точка відповідає за почуття тривоги. Натиснувши на неї, хвилювання «випарується» і його місце займе спокій і врівноваженість.
Точка антистресу
Аби позбавитися стресу, під впливом якого ми доволі часто знаходимося, помасажуйте долоні, як показано на фото.
Масажуйте також точку сонячного сплетіння, що знаходиться у середині долоні. Для цього треба м’яко надавити подушечкою великого пальця лівої руки на середину правої долоні та круговими рухами масажувати цю точку протягом двох-трьох хвилин. Пара нехитрих рухів пальцями і твоє життя заграє новими фарбами. Стрес як рукою зняло! Ця дія також послабить напругу у шийному відділі та переведе твою увагу з доволі неприємних відчуттів.
Якщо ж ви стиснете руку в кулак, то подушечки пальців мимоволі натиснуть на точку в центрі долоні, що відповідає також за бадьорість духу. Всього кілька масажних рухів і ви відчуєте прилив сил та енергії!
Точка гарного самопочуття
Для відновлення загального самопочуття необхідно розтерти зап’ястя. Тут розташовані точки, відповідальні за рівновагу сил в організмі людини. Іноді вплив на ці точки порівнюють з прийняттям контрастного душу, настільки це дає дієвий ефект!
Точки концентрації
Для цього треба кінчиками пальців обох рук енергійно постукали один по одному.
Точки активізації головного мозку
Кінчиками великого та вказівного пальця правої руки стиснути лівий великий палець і ніби вкручуючи його “як гвинт”, проводь від основи до кінчика. Далі те саме зроби з великим пальцем правої руки. Такий масаж великого пальця, покращує приплив крові до мозку.
Іще поблизу подушечки великого пальця знаходяться точки, які впливають на ділянки головного мозку. Отож, масажуючи верхівку цього пальця, приплив крові до головного мозку збільшується.
Точка енергії
Точка, з якою хочу познайомити, перебуває в енергомережі перикарда. Ця енергомережа відповідає за судини та кровопостачання органів. Її ще називають Ней-Гуань – натискання на цю точку відповідає за усунення занепокоєння та наповнення енергією. Дає спокій та концентрацію розуму та несе по тілу плавну, теплу хвилю енергії.
Точка Ней Гуань розташовується на внутрішній стороні зап’ястя. Для того, щоб визначити точно, де знаходиться Ней Гуань, необхідно прикласти до променево-зап’ясткової складки складені разом три пальці руки. Знаючи, де розташована ця точка, можна надати заспокійливого впливу на серцево-судинну та нервову системи. Для цього слід повільно та глибоко натискаючи на неї.
Точка Ней Гуань часто використовується при лікуванні серця, грудної клітки, матки, зниженого лібідо та порушень кровообігу.
Точка серцево-судинної системи
Нормалізувати серцебиття можна за допомогою натискання на подушечку верхньої фаланги мізинця чи виконуючи массаж точки Ней Гуань. Та є ще одна точка, яка називається Шень Мень. Вона розташована біля лівого краю променево-зап’ясткової складки на кисті руки. Точка Шень Мень – це канал серця, що відповідає за завдання його зцілення при різних захворюваннях. Стимуляція цієї точки також практикується у східній медицині під час лікування душевних захворювань.
Масаж точки виконується так:
Треба в області зап’ястя з внутрішньої сторони під мізинцем знайти невелике заглиблення. Тут і розташована ця точка. Масажуємо її великим пальцем протилежної руки 2-3 хвилини. Потім масажуємо точку Шень Мень на іншій руці. Після цього ви можете відчути себе краще та спокійно заснути. Такий масаж краще виконувати перед сном.
Точка від головного болю
Якщо у вас болить голова, спробуйте помасажувати місце між великим і вказівним пальцем. Великий палець помістіть на тильній стороні кисті, вказівний – на долоні (середина лінії життя). Для досягнення швидкого ефекту потрібно масажувати точку 2-3 хвилини з певною силою. Якщо відчули біль при натисканні, точка знайдена.
Точка для покращення зору
Середня частина середнього пальця відповідає за наші очі. Протягом дня, особливо якщо ви працюєте за комп’ютером, масажуйте це місце. Такий масаж допоможе позбавитися від перевтоми очей.
На активні точки долоні також можна накладати шматочки гірчичників. При цьому рекомендується враховувати, що права кисть відповідає за праву половину тіла, а ліва – за ліву.
![Накладання гірчичників на біологічно активні точки на кисті](https://olha-maria.com.ua/wp-content/uploads/nakladannya-hirchychnykiv-na-biolohichno-aktyvni-tochky.jpg)
Масаж долонь також вивільняє позитивну енергію. Тому ми несвідомо потираємо долоні, якщо «справа виграшна», або ж у радісному передчутті успіху. А ще масаж долонь забезпечує позитивне мислення і робить наше життя більш упорядкованим.
Руки використовуватися і для створення специфічних жестів, мудр та символів, які вважаються сприятливими для здобуття енергетичної гармонії.
Мудри. Йога для пальців рук
У практиці Йоги, особливо у таких традиційних системах, як Кундалині йога (Kundalini Yoga), Йозі мудрості Джьяна (Jnana Yoga), або Крийя Йога (Kriya Yoga), долоні руки вважаються особливими центрами енергії і точками контролю.
Що таке мудри?
Певні жести рук у Йозі називаються мудрами. Ці мудри можуть активувати енергетичні центри та канали в тілі людини.
![Мудра Землі фото](https://olha-maria.com.ua/wp-content/uploads/mudra-zemli.jpg)
Мудра – це положення пальців рук, спосіб створення певної енергетичної конфігурації, інструмент роботи людини зі своїм тілом і простором навколо нього. (Джерело:uk.wikipedia.org)
Саме слово “мудра” складається із двох слів “муд” – “радість”, “ра” – “дарувати”. Разом виходить, що мудра (муд-ра) це те, що наповнює енергією та дарує радість. Велика кількість мудр є порівняно легкими з точки зору їх виконання. Але є й такі мудри, які потребують деякого тренування пальців рук.
![Мудра "Три колони космосу" картинка](https://olha-maria.com.ua/wp-content/uploads/tsilyushchi-mudry_foto-2.jpg)
![Мудра "Голова дракона" картинка](https://olha-maria.com.ua/wp-content/uploads/tsilyushchi-mudry_foto-1.jpg)
У ведичній системі кожен палець руки людини описується через силу та характер певної планети. Ще треба пам’ятати, що активна рука (у правшів – права, у лівшів – ліва) – це рука, яка віддає енергію. Пасивна рука – це рука, яка притягує енергію. Оцінюючи вплив сил на пасивну руку, доцільніше дивитися на відповідність стихіям, оскільки це і являє собою мікрокосм. За допомогою пальців цієї руки і стихій нам найлегше впливати і впливати на себе.
Мудра Шуні
Давайте розберемо це на прикладі мудри Шуні (Shuni mudra), також відомої як “печать терпіння”. Я навмисно зупинилася саме на ній, адже ви пам’ятаєте з чого розпочалася взагалі сьогоднішня розповідь про людську руку? Бог звернув мою увагу на кровоносну систему кисті та вказав на важливість середнього пальця серед останніх пальців на руці. У Шуні мудрі великий палець торкається саме середнього пальця, а інші пальці залишаються випрямленими.
![Shuni mudra (картинка, зображення, фото)](https://olha-maria.com.ua/wp-content/uploads/shuni-mudra-photo.jpg)
Великий палець – це Марс і аюрведичний елемент вогонь (Агні), або Сонце. По суті, це пульт управління (angl. joystic), який контролює нашу енергію та маніпулює нею. Саме поєднання цього пальця з іншими пальцями дозволяє досягти різних результатів – віддавати енергію чи забирати її. Великий палець також є символом божественної енергії, що піднімається над его і матеріальним світом, символізуючи універсальну свідомість людини. Ще символізує сміливість, терпіння у виконанні обов’язків та відповідальність за свої дії.
Середній палець (третій на кисті людини) – це Сатурн і аюрведичний елемент ефір (Акаша). Сатурн керує людською кармою, законом причини і наслідку. Це як гора Кайлас (обитель богів Шиви і Кубери). Люди, які приходять на цю гору, полегшують тягар своєї карми. Цей палець називають майстром серця, так як він відповідає за кровообіг в організмі. Середній палець є найсильнішим з передніх 4 пальців. Цей палець також символізує плодючість, інстинкти, біологічну силу, зв’язки, відносини, а ще співчуття, розуміння та терпіння по відношенню до інших.
Коли ви виконуєте мудру Шуні, то відкриваєте двері енергії стабільності та сили.
Shuni Mudra допомагає перетворити негативні емоції на позитивні, допомагає розвивати у собі проникливість, зосередженість і дисципліну, мудрість, чистоту, співчуття, розуміння та терпіння по відношенню до інших та своїх обов’язків. Символізує два протилежні аспекти: життя і духовності, гармонізує протилежності між ними, знаходить злагоду між цими аспектами.
Цю мудру чудово використовувати, якщо ви відчуваєте, що починаєте відчувати нетерпіння щодо когось або до когось. Наприклад, якщо хтось, з ким у вас назначена зустріч, запізнюється, то використання мудри Шуні допоможе вам відчути більше терпіння.
Як виконувати мудру Шуні?
Для цього треба щоб середній і великий пальці доторкнулися кінчиками один до одного. Тиснути треба рівно стільки, щоб відчути потік енергії, але не відбілити кінчики пальців. Решта три пальці при цьому обережно витягнуті, розслаблені, але без ребристості.
Є така практика, як Шамбхави Мудра, яка пов’язана із третім оком та духовним розвитком та багато інших. На сторінках цього сайту ми будемо далі поступово їх розглядати.
Сонцеїди, хто це?
Так як долоні є однією з найчутливіших частин тіла, виставлення їх до Сонця може сприяти відчуттю енергії. Люди, які віддають перевагу сонячній енергії, практикують те, що називається “пранізм” або “сонячне харчування”. Це концепція, яка вважає, що людина може одержувати енергію безпосередньо від Сонця. Практики “пранізму” часто включають в себе різні техніки, такі як сонячні ванни, вдихання сонячної енергії, асан та інші йогічні практики. Руки та долоні сонцеїди виставляють для отримання сонячної енергії через пальці та долоні.
![Сонячне харчування - пранізм](https://olha-maria.com.ua/wp-content/uploads/sonyachne-kharchuvannya-pranizm.jpg)
Сонцеїди (англійською використовуються терміни “Living on Light”, “Inedia”, “Breatharianism”) – це люди, які частково або повністю відмовляються від звичної нам їжі на деякий час. Це є періодом, коли вони харчуються тільки “енергією Сонця”. На сьогоднішній день на Землі за різними підрахунками проживає від 10 до 20 тисяч “сонцеїдів”. І справа тут не у відмові від “хліба насущного” – це швидше наслідок, результат же полягає в еволюції фізичного тіла людини: перебудові роботи внутрішніх органів (ще говорять ” підняття на новий вібраційний рівень існування”), зміна температури тіла (її зниження) і, як наслідок, природне розкриття прихованих здібностей людини та продовження терміну життя.
Найвідомішим сонцеїдом на сьогодні є австралійська письменниця Джасмухін (Jasmuheen), вона ж колишній фінансовий консультант Еллен Грев (Ellen Greve).
![Джасмухін (Jasmuheen) фото](https://olha-maria.com.ua/wp-content/uploads/jasmuheen.jpg)
Джасмухін стверджує, що її філософія заснована на практиці поста, застосовуваної тибетськими ченцями. Вона розробила знаменитий 21-денний “курс звернення” – поступової відмови від їжі.
Сонцеїди здатні, за їх словами, трансформувати енергію Сонячного світла (і Космосу) в “життєву силу” (“пранічне харчування”).
Відомим сонцеїдом став також Микола Миколайович Долгорукий із Запоріжжя.
![Пранізм, сонцеїди Сонцеїд Микола Долгорукий із Запоріжжя](https://olha-maria.com.ua/wp-content/uploads/sontseyid-mykola-dolhorukyy.jpg)
“Сонце, повітря і вода – ось і вся моя їжа, – каже Микола. Дивлюся на сонечко, від п’яти годин на день. Мій рекорд – 13 годин… П’ю молоко, какао, чай із медом, овочеві відвари, соки. Вживаю лише «заряджену» воду. Енергії Сонця та Космосу, можливостей організму щодо фотосинтезу та рідкого харчування мені цілком вистачає. Ходжу по землі босоніж, сплю і взимку, і влітку на вулиці, або в одній з своїх пірамід” (піраміди Микола Миколайович спорудив у дворі власного будинку). (Джерело : prana.fandom.com)
Рейкі-терапія. Що таке Рейкі?
Долоні рук – це наші енергетичні провідники, бо з них виходить дуже багато енергетичних каналів. У різних культурах і традиціях давнини існували різноманітні методи лікування та передачі енергії через руки.
Рейкі-терапія – це форма енергетичної терапії, яка базується на наявності універсальної енергії, яку можна передавати через долоні. Слово “рейкі” походить від японського “рей” (rei), що означає Всесвіт , дух , душа, та “кі” (ki), що перекладається як “життєва сила” або “енергія”. Отже, “рейкі” може тлумачитися як “універсальна” або “духовна енергія”. Рейкі-терапевти працюють з енергетичним полем клієнта, щоб покращити його фізичне та емоційне благополуччя, в якому використовується техніка так званого «зцілення шляхом доторкання долонями» (англ. palm healing). Професіоналами іноді класифікується як вид “східної медицини”. (Джерело: wikipedia.org)
![Рейки терапія фото](https://olha-maria.com.ua/wp-content/uploads/reyky-terapiya.jpg)
Основні принципи рейкі-терапії включають:
- Енергетичне вирівнювання
Рейкі-терапевти вірять в наявність енергетичного поля, яке оточує кожну людину. Це поле може знаходитись під впливом різних факторів, стресів і рейкі-терапевти працюють над відновленням балансу цієї енергії.
- Природна властивість самовилікування
Вважається, що людський організм має природні механізми самовилікування, і рейкі-терапія може сприяти активації цих механізмів шляхом передачі енергії.
- Стимуляція енергетичних точок
Рейкі-терапевти використовують руки для передачі енергії через долоні та пальці, спрямовуючи її на конкретні енергетичні точки або меридіани на тілі клієнта.
- Психосоматичний вплив
Рейкі-терапія може впливати на фізичне, емоційне та психічне благополуччя. Вважається, що енергія може вирівнювати емоційний стан та сприяти гармонії тіла та розуму.
Щодо відомих майстрів рейкі-терапії, важливо враховувати, що рейкі – це не традиційна наука, тому вона не має “майстрів” у тому розумінні, як це може бути у випадку конкретних професій чи наук. Однак існують особистості, які внесли великий вклад у популяризацію рейкі-терапії та її розвиток. Ось кілька імен, пов’язаних із рейкі-терапією:
- Мікао Усуї (Mikao Usui) – японський духовний вчитель, якому приписується відкриття системи рейкі в початку 20 століття.
![Мікао Усуї (Mikao Usui)](https://olha-maria.com.ua/wp-content/uploads/mikao-usui.jpg)
В основі системи Мікао Усуї лежать знання і традиції східної медицини та даоських енергетичних практик. Наслідуючи свою буддійську практику, Мікао Усуї почав медитувати в храмах священної гори Курама (символи, що використовуються тепер у рейки, можна знайти в мандалах і на стінах каплиць і храмів священної гори). Під час останньої медитації його мета була досягнута і Мікао Усуї зіткнувся з потужною духовною енергією. Після закінчення своїх пошуків Мікао Усуї повернувся додому. І саме у цей час він вирішив зробити Рейкі Ріохо доступним для всіх людей.
Так офіційною датою створення системи Усуї Рейкі став 1922 рік. Саме в цей період Мікао Усуї заснував духовне цілительське суспільство в Токіо. Він назвав його Усуї Рейкі Ріохо Гаккай, що означає Товариство Усуї цілительської системи рейкі. Мікао Усуї став першим його президентом. Після його смерті на цій посаді його змінили найближчі учні та послідовники.
Мікао Усуї вважав, що здорове тіло визначається здоровим духом. Тому він рекомендував дотримуватися п’яти життєвих правил імператора Мейдзі. Нижче представлений один із перекладів тексту з японської мови, який Мікао Усуї давав своїм учням:
![П'ять правил Мікао Усуї, які він давав своїм учням](https://olha-maria.com.ua/wp-content/uploads/pyat-pravyl-mikao-usuyi.jpg)
- Чуіро Хаясі (Chujiro Hayashi) – учень Мікао Усуї, який розвинув систему рейкі та сприяв її поширенню.
![Чуіро Хаясі (Chujiro Hayashi)](https://olha-maria.com.ua/wp-content/uploads/chujiro-hayashi.jpg)
Хаясі був військово-морським лікарем і використовував Рейкі для лікування своїх пацієнтів. Він почав навчатися з Усуї на початку 1920-х років. Він розвинув напрямок діяльності під назвою Хаясі Рейкі Кенкю-кай у Токіо Сінано-мачі, поки його майстер Усуї був ще живий, дотримуючись шляху вчення Усуї. Після смерті Мікао Усуї, Хаясі відокремився від початкової групи та заснував Hayashi Reiki Kenkyukai. Він активно пропагував Рейкі по всій Японії та проводив семінари, щоб навчити Рейкі велику кількість людей. Але відомо, що лише двоє його учнів після його смерті публічно викладають Рейкі – це Чійоко Ямагуті та Хавайо Таката.
- Гавайська рекі-терапевт Hawayo Takata. Вона навчала людей рейкі в Японії та внесла значний вклад у її популяризацію на Заході. Вона відкрила свій центр Рейкі Hawayo Takata у Хіло. Після Другої світової війни Хавайо Таката продовжувала практикувати Рейкі на Гаваях, час від часу подорожуючи вона продовжувала навчати Рейкі та читати лекції. 12 грудня 1980 року Хавайо Таката померла. Її могила знаходиться в буддійській церкві в Хіло.
Рейкі-енергія знаходиться скрізь навколо нас, вона наповнює собою Всесвіт і нашу Землю. Проходячи через серце та руки цілителя, вона передається людям, тваринам, рослинам. Таке лікування руками було відоме людям багато тисячоліть тому. Накладенням рук лікували Будда та інші посвячені минулого.