Лікарські трави

Первоцвіт лікарський весняний

Привіт! Ми продовжуємо розповідати про лікарські рослини, які проростають на території України.  Сьогодні ти дізнаєшся про первоцвіт весняний. Про інші лікарські рослини України читай, переходячи за цим посиланням. Бажаємо тобі приємного перегляду!

Первоцвіт лікарський весняний

Первоцвіт весняний
Первоцвіт весняний (Фото взяте з інтернету: vatra_slavko)

Ботанічний опис
Поширення
Легенди та повір’я
Фармакологічні властивості
Медичне застосування
Харчове використання
Вирощування
Зберігання

Первоцвіт лікарський або первоцвіт весняний (Primula veris L.; Primula officinalis Hill)

Багаторічна трав’яниста рослина родини первоцвітних.

Народні назви: весняник лікарський, веснівка, первинець, клюшки, аптечна скороспілка,  бараняча трава, жовтуха, баранці, медяник , буквиця, миколайчики тощо.

Навесні,  коли повітря насичене запахами медунки та черемхи, шукайте таємничі золоті ключі весни. За легендою тому, хто їх віднайде,  відкриються усі скарби землі.  А дорогу до тих чарівних ключів можуть вказати квіти первоцвіту весняного,  які нагадують зв’язку золотих ключиків.

 Ботанічний опис первоцвіту лікарського

Первоцвіт лікарський ( весняний) – це багаторічна трав’яниста рослина заввишки 5-30 см з розеткою прикореневих листків 5-20 см завдовжки. Листки,  які найчастіше лежать при самій землі,  мають яйцеподібно-овальну або довгасто-місяцеподібну форму.  Вони на вигляд зморшкуваті,  з хвилястим зубчасто-виїмчастим краєм. Листки звужені донизу у вузькокрилатий черешок. Між розеткою листків від корневища виростає один  або декілька безлистих квітконосних стебел-стрілок.  Квітконос – єдина частина рослини,  що виступає і може витягуватися до 30 см, інколи і вище. На верхівці квітконосу розвиваються 8-12 яскраво-жовтих привабливих квіточок.  Квітки зібрані  в однобічне поникле зонтиковидне суцвіття з п’ятизубчатою чашечкою, п’ятипелюстковим трубчастим віночком. Квіти мають по п’ять тичинок,  у зіві з оранжевими плямами. Квіти мають вигляд похиленою зв’язки золотеньких ключиків,  які гарно вирізняються серед весняної трави. 

Коріння у первоцвіту лікарського дуже коротке темно-жовтого або буруватого  кольору,  вертикальне,  з пучечком тонких корінців 1 мм у діаметрі і до семи міліметрів завдовжки.

 Первоцвіт весняний лікарський цвіте в квітні-червні,  має приємний аромат.  Плід –  яйцевидна коричнева коробочка з великою кількістю плескатого насіння. Плоди достигають у червні-липні.

Первоцвіт весняний/ Які хвороби лікує рослина
Первоцвіт або Примула лікарська (Фото взяте з інтернету: la_biologique)

Первоцвіт занесений до Червоної книги.   Ця цінна рослина має широке практичне використання: лікарська,  вітамінозна,  харчова,  медоносна,  фарбувальна (трава і квіти дають буро-оливкову фарбу),  декоративна,  використовуються також у гомеопатії та ветеринарії.

Поширення в Україні первоцвіту весняного

Первоцвіт весняний поширений в Україні у луках, лісових і лісостепових схилах та вздовж шляхів, частіше на Правобережжі, а також у Криму. Районами заготівель сировини виступають Волинська, Рівненська, Житомирська, Хмельницька, Вінницька, Київська, Полтавська, Чернігівська, Сумська та Харківська області. 

Первоцвіт весняний поширений у країнах Азії, країнах Європи та Північній Америці. У країнах Європи первоцвіт лікарський весняний культивують як салатну рослину.  А в Англії первоцвіт цінують вище ніж щавель.

Легенди та повір’я про первоцвіт весняний

За древньогрецькою легендою,  богиня весни Фрея,  мала  надзвичайної краси різнобарвне намисто веселки.   У  тому намисті в неї висіли золоті ключі,  які,  коли богиня нахилялася,  торкалися землі і відчиняли її для теплих днів.  Тоді земля розквітала, і разом з тим відкривала свої багатства.  Там,  де землі торкалися золоті ключі веселки,  виростали жовтогарячі грона мініатюрних золотих ключиків –  квіток первоцвіту,  які вказують де шукати таємничі ключі весни. 

Первоцвіт лікарський - Prímula L.
Первоцвіт лікарський ( Фото взяте з інтернету: freelife.cv.ua)

У інших народів існувало також багато різних легенд і повір’їв,  пов’язаних з первоцвітом.  Так німці вірили, що дівчина,  яка першою у Великодні свята знайде квітку первоцвіту,  протягом року вийде заміж. В Англії існувало повір’я,  що дзвонико-подібні пониклі квітки первоцвіту служать притулком для казкових крихітних фей і янголів під час негоди.

Вважалося також,  що трава первоцвіту має приворотну силу,  жерці варили з неї любовні напої.  В XVII-XVIII століттях  первоцвіт був одним з найулюбленіших садових квітів. В результаті пізніше було виведено його кілька гібридних садових форм.

 Фармакологічні властивості первоцвіту весняного

Первоцвіт лікарський (весняний) належить до цінних вітамінозних рослин. Він містить в собі багато  вітамінів А і С,  що дозволяє швидко заповнити нестачу цих вітамінів в організмі людини. Так,  у первоцвіті вміст аскорбінової кислоти набагато вищий,  ніж у цибулі, редисці,  петрушці.  Два-три листки первоцвіту  весняного задовольняють добову потребу організму  дорослої людини в аскорбіновій кислоті (вітамін С) та  каротину (вітамін А). У листках також знайдено сапоніни, а у квітках –  сапоніни й флавоноїди. 

Фармакологічні властивості коренів і наземної частини первоцвіту лікарського пов’язані головним чином із сапонінами. Крім цього первоцвіт містить ефірну олію, а також глікозиди:  примуловерін,  примулогенін, примверин,  які належать до терпеневих сполук. 

Медичне застосування первоцвіту лікарського весняного

Лікарські властивості первоцвіту були відомі ще стародавнім грекам.  Вони вважали,  що первоцвіт є цілющою квіткою Олімпу і, що в ньому містяться ліки від усіх хвороб.

Лікарськими властивостями володіють всі частини первоцвіту:  квіти,  листя і корені.  Ця рослина має спазмолітичну,  сечогінну та відхаркувальну дію.  У науковій медицині листки первоцвіту лікарського застосовують як вітамінний засіб для приготування концентратів вітаміну С,  які рекомендують для лікування гіпо- і авітамінозів. 

Первоцвіт весняний або Примула лікарська трава
Первоцвіт весняний (Primula veris) або Примула лікарська трава

Корені застосовують як відхаркувальний засіб при хворобах дихальних шляхів,  особливо при бронхіті, пневмонії,  коклюші,  астмі та як сечогінний та потогінний засіб при грипі. 

Відвар з коренів первоцвіту:  на одну склянку окропу беруть одну столову ложку подрібнених коренів, кип’ятять 7-10 хвилин. Настоюють 10 хвилин.  П’ють два-три рази на день по півсклянки за 30 хвилин до їди.  Відвар з коренів первоцвіту застосовують також як болезаспокійливий засіб при болях у суглобах,  при хронічних запорах,  всіх хворобах сечостатевих органів і нирок.

При лихоманці,  простудах,  пов’язаних із захворюванням горла і легенів,  первоцвіт застосовують у вигляді чаю.  Беруть одну столову ложку листків та квітів на одну склянку окропу, настоюють 10 хвилин.  П’ють одну-дві склянки на день.  Також для промивання носа при нежиті; при безсонні і головному болю (мігрені),  підвищеній нервовій збудливості, прискореному серцебитті.  Іще застосовують  при подагрі і для очищення крові при фурункулах,  виразках і  висипах на тілі. 

 А порошок товчених листків первоцвіту приймають  при в’ялості,  відсутності апетиту,  швидкій втомлюваності,  виснаженні організму внаслідок хронічних захворювань,  травм,  операційних втручань,  а також при хворобах ясен.

Порошок із листків первоцвіту:  висушені в тіні листки первоцвіту весняного підсушують у духовці за невисокої температури, подрібнюють у  ступці,  просівають.  Зберігають у закритих  банках  або металевих коробках.  Використовують для заправки супів та виготовлення напоїв.

 Увага!  Із практики відомо,  що у деяких хворих первоцвіт викликає алергічну реакцію.

Як виглядають квіти первоцвіту весняного (примули)?
Як виглядають квіти первоцвіту весняного? (Фото: verknodnistrovski_beskydy)

Харчове використання первоцвіту

Первоцвіт лікарський протипоказань до її використання немає. 

Первоцвіт лікарський (весняний) –  чудова харчова рослина.  Молоді листки вживають у їжу,  коли городньої зелені ще немає.  Молоді листки первоцвіту використовують для приготування салатів,  супів,  борщів, окрошки.

Салат із первоцвіту:  100 г листків,  80 г вареного буряка,  25 г зеленої цибулі,  20 г сметани,  сіль за смаком.  Перед подачею на стіл поставити на 10 хвилин у холодильник.

Дуже корисні салати ранньої весни з листків таких рослин:  по 3-4 листки первоцвіту весняного,  кульбаби лікарської,  медунки лікарської,  молоді стебельця яглиці звичайної.  Їх миють,  подрібнюють додають ложку соняшникової олії чи сметани і споживають два-три рази на тиждень  перед обідом.

Суп із первоцвіту з куркою:  160 г листків первоцвіту,  40 г пшона,  20 г моркви,  30 г цибулі, 20 г жиру, спецій за смаком.  Спочатку зварити курку та пшоно,  потім покласти подрібнену зелень,  спеції,  пасеровану моркву і цибулю.  Довести до готовності.

Приправа до м’яса з первоцвіту:  10 г порошку сухих листків первоцвіту,  20 г гострого томатного соусу, одна столова ложка води.  Порошок заливають водою, додають томатний соус,  перемішують і залишають на дві години.

Вирощування на присадибній ділянці первоцвіту лікарського

Первоцвіт лікарський (весняний)  легко вирощувати на присадибній ділянці.  Якщо зібрати насіння у червні-липні і посіяти восени у відкритий грунт,  то наступної весни з’являться рясні сходи.  При достатньому зволоженні сіянці протягом літа досягають розмірів дорослої рослини, тому восени їх буде доцільно розсадити.

ПЕРВОЦВІТ/ Лікувальні властивості, користь, зберігання
ПЕРВОЦВІТ (Фото взяте з інтернету: vatra_slavko)

Збирання первоцвіту весняного та його зберігання

Збирають первоцвіт весняний під час цвітіння із квітками. Сушать на вільному повітрі або в добре провітрюваному приміщенні. Корені збирають восени й навесні. Викопані корені миють, очищують від залишків листя і стебел, прияв’ялюють на повітрі в сушать у сушарці при температурі 40-50 ° С.

Збір та заготівля первоцвіту
Сухі квіти і кореневища первоцвіту лікарського ( Фото: tvoi_karpaty)

Висушена сировина має світло-коричневе забарвлення, характерний медовий запах. На смак він спочатку солодкий, потім гіркуватий.

Строк зберігання сировини первоцвіту весняного 2 роки.

Заготівля і зберігання первоцвіту весняного
Збір, заготівля і зберігання первоцвіту весняного

Використана література:

  1. Перевозченко І. І. та інші. Шукайте лікаря в природі, – К. – Урожай, 2002. – 216 с.: іл.
  2. Кархут В. В. Ліки навколо нас. – К .:Здоров’я, 2001. – 232с.: іл.
  3. Пимуков Д. П., Ахтарджієв Х. З. Аптека живої природи. – К.: Урожай, 1991. – 304 с.
  4. Товстуха Є. С. Фітотерапія. – К.: Оріяни, 2000. – 432 с.
  5. Мамчур Ф. І. Цілюще зело. – К.: Здоров’я, 1993. – 208 с.
  6. Дишлевий В. Енциклопедія корисних та небезпечних рослин для дітей. – К.: ФОП “Мунін Г.
    Б.”, 2016. – 240 с.: іл
  7. Мамчур Ф. І., Гладун Я. Д. Лікарські рослини на присадибній ділянці. – К.: Урожай, 1993. – 128 с.

Свої відгуки ти можеш написати у коментарях під цією статтею. Дякую!

Дізнавайся більше! Та не забудь підписатися на наші канали 

Або переходь за посиланням НА ГОЛОВНУ СТОРІНКУ 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button
Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert