Молитви українською

Ксенія Петербурзька

Ксенія Петербурзька

Православна свята Ксенія Петербурзька вшановується віруючими двічі на рік: 6 лютого відзначається день пам’яті святої блаженної Ксенії Петербурзької, а 6 червня – день її прославлення в лику святих.

У ці дні віряни звертаються до святої Ксенії Петербурзької з молитвами. Їй часто моляться про допомогу у вихованні та навчанні дітей. Батьки також просять, щоб Ксенія приголубила їх хвору дитину, аби малюк починав швидше одужувати. Також блаженну Ксенію просять про допомогу у життєвих справах і різних потребах.

Свята Ксенія Петербурзька
Свята блаженна Ксенія Петербурзька

Молитва святій блаженній Ксенії

О, свята всеблаженна мати Ксеніє! Під покровом Всевишнього, що жила, керувалась і укріплялась Богоматір’ю, у голод і спрагу, холод і спеку; ганьбу і гоніння перетерпіла, дарунок прозорливості і чудо творення від Бога отримала ти і під покровом Всемогутнього покоїшся. Нині свята Церква, як запашний цвіт, прославляє тебе. Перед образом твоїм святим, як до живої тебе, сущої з нами, молимося тобі: прийми прохання наші і принеси їх до Престолу Милосердного Отця Небесного, як сміливість до Нього маєш, проси, благодаттю, яка притікає до тебе, вічний порятунок, на благі справи і починання наше щедре благословення, від усяких лих і скорбот порятунок. Предстань святими твоїми молитвами перед Всемилостивим Рятівником нашим про нас, недостойних та грішних.

Поможи, свята блаженна мати Ксеніє, дітей світлом Святого Христа озори, допоможи виховати їх у вірі, чесності, богобоязливості, а також допоможи їм у навчанні; хворих і недужих зціли; сімейним любов і згоду пошли; людей на добрі справи удостой і від ганьби відгороди, у міцності Духа Святого у їх серцях затвердь; народ і країну нашу у мирі і спокої збережи; про позбавлених в передсмертну годину Причастя Святих Христових Тайн ублагай. Ти наша надія і сподівання, швидке почуття і рятування, тобі подяку посилаємо і з тобою славимо Отця і Сина і Святого Духа, нині, повсякчас і навіки. Амінь.

Молитва Ксенії Петербурзької про благополуччя

Тебе, наша мандрівнице, явив нам Христос Господь молитовницею старанною за рід наш, бо в житті своїм ти терпіла страждання і скорботи, Богу ж і людям з любов’ю послуживши, ти знайшла велику відвагу (до Бога). Тому до тебе в бідах і скорботах охоче вдаємося, з глибини сердець наших волаючи: “Надії наші виправдай, Ксенія блаженна. Амінь.”

Кондак 11

Спів вдячний приносять тобі, мати блаженна, люди православні, від бід і хвороб молитвами твоїми визволені. І нині, хоч попустить нам праведний Господь, скорботи через наші гріхи, зі сльозами до тебе припадаємо, уповаючи на твоє милостиве за нас заступництво перед Богом, щоб заспівали Йому: Алилуя.

Кондак 13

О, свята блаженна мати Ксеніє, що в житті своєму хрест тяжкий понесла, прийми від нас, грішних, моління це, яке тобі приносимо, огороди нас молитвами твоїми від нападів духів темряви, від бід і напастей, ублагай Всещедрого Бога подати нам силу і кріпость щоб взявши хрест свій услід за Христом ішли, співаючи Йому з тобою навіки: Алилуя, Алилуя, Алилуя.

Цей кондак читається тричі.  Потім ікос перший і кондак перший.

Ікос 1

Рівноангельськи на землі пожила ти, блаженна мати після успіння мужа твого, що несподівано без приготування християнського упокоївся, відкинула ти життя мирське, молячи Бога, щоб душу чоловіка твого помилував, подвиг юродства на себе прийнявши, стяжала, ти досконалість духовну. Тому почуй від нас похвали ці, які возносимо тобі:
Радуйся, Христова угоднице, що у світі по-за світом пожила,
Радуйся, бо ти всі піклування світу, плоті і диявола перемогла,
Радуйся, бо ти убогість добровільну на все життя обрала,
Радуйся, бо ти скарб безцінний на небесах отримала,
Радуйся, бо ти смутки і скорботи без нарікань перетерпіла,
Радуйся, бо тебе народ православний любить і прославляє.
Радуйся, бо ти час смертний пам’ятати нас призиваєш,
Радуйся,бо ти душу ближнього більше за світ цей любити навчаєш
Радуйся блаженна Ксеніє, молитвенице за душі наші.

Кондак 1

Вибрана угоднице Христова свята блаженна Ксеніє, хвалебні співи тобі приносимо, шануючи терпіння і добровільне твоє страждання ти ж. Маючи сміливість до Господа, у всяких бідах і напастях заступайся за нас, грішних, що взиваємо до тебе:
Радуйся блаженна Ксеніє, молитвенице за душі наші.

ТРОПАР святій блаженній Ксенії Петербурзькій, глас 7-й

Убогість Христову возлюбила, у безсмертних трапезах нині насолоду маєш, безумством удаваним безумство світу викрила, смиренням хресним силу Божу ти осягнула. Цього ради дар чудодійної допомоги здобула, Ксеніє блаженна, моли Христа Бога позбавитися нам від усякого зла покаянням.

Життя святої блаженної Ксенії Петербурзької

Документальні відомості про її життя відсутні, перші публікації народних переказів про неї припадають на 1840-ві роки. Згідно з цими розповідями, вона народилася в першій половині XVIII століття (імовірно між 1719 і 1730 роками). Батька її звали Григорієм, а ім’я матері невідомо. Ксенія Григорівна була добре вихованою. У дитинстві їй навчили грамоти – це робилося на той час лише у сім’ях дворян чи чиновників. Походження святої з одного з цієї верстви населення підтверджується і тим, що Ксенія одружилася з полковником і не займалася чорновою хатньою працею.

Коли їй було 22  Ксенія поєдналася шлюбом з придворним співаком – Андрієм Федоровичем Петровим. Андрій Федорович співав не лише на церковних службах, а й на театральних виставах та концертах, а також операх, які тоді були особливо популярними. Подружжя жило у будинку купленому Андрієм Федоровичем на посаг своєї дружини, читали духовні книги, вирізнялися духовним милосердям й любов’ю до близьких. Блаженна Ксенія тоді пізнала, що таке бути щасливою. Жила з чоловіком, до отримання ним звання полковника, у Санкт-Петербурзі.

На четвертому році заміжжя Ксенії Петербурзької її чоловік захворів (віспою чи скарлатиною, що супроводжувалося висипом на тілі). Андрій Федорович мав сильний жар. За годину до смерті до нього повернулася свідомість, він зажадав священика й покликав дружину, благословив її та сказав:

– Служи Господу Богу, слави Всеблаге Ім’я Його…

Ксенія Григорівна, ридаючи, припала до ніг чоловіка… А наступного дня її вже було важко впізнати. Коли вона проводжала труну , то була вдягнутою у камзол, каптан, штани та картуз свого чоловіка.

Після смерті чоловіка 26-річна Ксенія обрала важкий шлях юродства. Вона пожертвувала свій будинок в приході Матфієвскої церкви одній зі своїх знайомих та одягалася в одяг свого чоловіка. Рідні Ксенії Григорівни вирішили, що та збожеволіла і хотіли позбавити її прав керувати майном. Але суд дозволив Ксенії самостійно керувати своїми статками. На підставі того, що вона була здоровою, ніхто не мав права заважати їй розпоряджатися своїм майном. Тож вона розпорядилася ним на власний розсуд –  все багатство, що у неї лишилося, Ксенія роздала бідним.

Ксенії Григорівні тоді надавався пансіон, від якого вона відмовилася. Відмовилася вона й від допомоги родичів чоловіка. Вони хотіли влаштувати її у себе і дати їй все необхідне для життя, але блаженна відповідала їм: “Нічого мені не треба”. Тепер вона не мала нічого. Вона зреклася від всіх мирських благ, зреклася від звань та багатства.

Ксенія Петербурзька
Ксенія Петербурзька (справжнє ім’я Ксенія Григорівна Петрова)

Не маючи пристанища, і в холоднечу, і у спеку, Ксенія поневірялася серед бідняків, а ночами йшла за місто, де проводила час у гарячій молитві. Здавалося, вона була рада своїй убогості, і, приходячи куди-небуть, казала: Вся я тут”. 

Своїм дивним виглядом і вчинками, різкими викриттями неправди та беззаконь людських, вона викликала до себе глузування, образи, лайку та побої. Але все це зносила покірно. Цим вона хотіла розіп’яти у собі всі людські пороки та житейську гординю.

Тепер вона служила виключно добру, правді та істині. А велика ж її сміливість у викритті неправди світу цього і готовність покласти свою душу заради інших, зробили з неї в очах народу “людину Божу”, яка живе у Господі і для Господа.

Були зафіксовані численні випадки її надзвичайної прозорливості, передбачень чи надзвичайного дару зцілення. Вона втішала скорботних, зміцнювала немічних, наставляла на істинний шлях людей, які збилися з нього. Добрі діяння жінки залучали на її бік все більше і більше людей. Згодом вони почали ставитися до неї як до Святої.

Своїм життям вона показала, як нікчемно все, до чого ми прагнемо.

Ми прагнемо розбагатіти і навіть молимося про це, – блаженна Ксенія відмовилася від грошей і роздала їх жебракам. Жила, як птахи небесні.

Ми любимо зручний і модний одяг, прикраси, затишок та зручності, – блаженна Ксенія зимою й літом ходила у простому одязі.

Ми прагнемо досягти високого становища в суспільстві, схиляємося перед знатними та сильними світу цього, уникаємо жебраків і знедолених – всіх, хто зазнав у житті нещастя або потрапив у біду, – блаженна ж Ксенія не лише добровільно прийняла бідність, а й жила серед найнижчих та безславних мешканців столиці. Своїми діями вона намагалася розпалити Божу іскру, яка непомітно тліє у душі кожної людини.

Блаженна Ксенія провела в юродстві 45 років і померла на самому початку XIX століття. Вона була похована на Смоленському кладовищі, куди й досі приходять люди, аби попросити допомоги. Вони залишають на могилі Святої Ксенії Петербурзької записки зі своїми проханнями.

Каплиця Ксенії Блаженної на Смоленському кладовищі в Санкт-Петербурзі
Каплиця Ксенії Блаженної, побудована на місці її поховання (Джерело фото: uk.wikipedia.org)

У другій половині 20-го сторіччя була канонізована. 

Храми, присвячені Ксенії Петербурзької в Україні розташовані у Вінниці, Білій Церкві, у місті Суми (на території Сумської міської клінічної лікарні № 1), а також в Одесі.

Використані джерела:

  1. uk.wikipedia.org
  2. Тут приводиться версія, викладена М. Животовим (Животов М. Мандрівники. – СПб, 1891)
  3. Книга про блаженну Ксенію Петербурзьку . – Оповідання про життя, акафіст, молитва, 352 с.

Дякую, що був з нами! Поділися своїми думками щодо прочитанного у коментарях.

Щоб читати більше молитов українською мовою, переходи за цим посиланням.

Не забудь підписатися на наші канали:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button
Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert