Ремісники України

Микола Величко

Микола Величко. Історія гончара з Хмельниччини

Гончарство є справою життя для Миколи Величко. В ньому він віднаходить душевний спокій та рівновагу. І хоче поділитися цим з іншими військовими, які потребують адаптації.

Щоб втілити задумане, Микола прагне виготовити 10 000 горнят, а за виручені кошти збудувати арт-резиденцію поруч із майстернею в селі Григорівка на Хмельниччині.

У 2022 році Микола Величко мобілізувався в Збройні Сили України, тож реалізація задуму збавила темп. Коли влітку 2023 року він повернувся з фронту, то знову взявся за роботу. 

Микола Величко в своїй майстерні . Фото
Величко Микола Володимирович. Джерело фото: facebook підприємця

На своїй сторінці у фейсбук Микола Величко розповідає про себе наступне:

“Я – Микола Величко, гончар, а тепер ще й ветеран.  Я будую арт-резиденцію на Хмельниччині. 

Це буде місце натхнення для митців, реабілітації для тих, хто повернувся з війни, та простір, де кожен зможе знайти свій спокій.

Для фінансування цього проекту я виготовляю та продаю глиняні горнятка ручної роботи. Кожне горнятко – це частинка резиденції, де є місце мистецтву, відпочинку й новим почуттям.

Купуючи горнятко на https://mykolo.art, ви не просто отримуєте унікальний виріб, а стаєте частиною цього проєкту. Маю надію, що горнятко від мене може стати не просто чашкою для кави або чаю, а символом нових починань, тепла та єднання!

Джерело: facebook.com/mykolapotter/

Авторські горнятка виготовлені майстром
Авторські горнятка виготовлені майстром

Микола Величко продаючи свої гончарні вироби не раз донатив гроші на армію.

“Купували за ті донати, в основному, автомобілі. Також сонячні панелі, станції, генератори. Та все ж цей проєкт я хочу присвятити людям мистецтва, які б мали в Григорівці творчий простір”,  – каже Микола Величко.

Біографія

Величко Микола Володимирович народився 19 грудня 1977 року у селі Степанівка Хмельницької області.  Зараз проживає в м. Старокостянтинів. Закінчив Хмельницький гуманітарно-педагогічний інститут. Працював директором Іванівської початкової школи в Білогірському районі на Хмельниччині, у Хмельницькій облдержтелерадіокомпанії “Поділля-Центр”, а також в обласній газеті “Подільські вісті”. 

Лауреат Хмельницької обласної премії імені Ніни Косарєвої (2019). Член Національної спілки письменників України (2002).

Автор таких поетичних книжок: “Березнева вись”, “Присутність”, “Шалений потяг”, “У пошуках”. 

Останні роки займається відродженням традиційного ремесла – гончарства. 

Входить до Національної спілки майстрів народного мистецтва України. Бере участь у ярмарках та фестивалях та проводить майстер-класи. (Джерело: uk.wikipedia.org)

Майстер-клас з майстром

Спогадами про один із таких майстер-класів проведених разом з Миколою Величком поділився Державний історико-культурний заповідник “Межибіж” у записах соц. мереж:

Микола Величко дає майстер клас для недільної школи
Джерело фото: facebook
Миколо Величко вчить дітей ліпити з глини пташок
Джерело фото: facebook
“Сьогодні у недільній школі “Зерно добра” головною була… глина. Отець Петро розповідав дітям про творення людини, а майстер-гончар Микола Величко навчав їх власноруч творити з глини. І першим витвором, який діти з Меджибожа, Ставниці та Требухівців зробили самі, були ось ці пташечки-брязкальця.
Коли Микола Величко їх випалить, вони видаватимуть дзвінкий звук “стук-стук-стук”… І на день святого Миколая діти з недільної школи отримають власноруч виготовлені подарунки від “Миколиної гончарні”.

Відродження традиційного гончарного ремесла

На питання: “Що спонукало вас так круто поміняти сферу творчої праці?” Микола Величко дав таку відповідь:

“Бажання, щоб те, що я створюю, можна було не тільки побачити або почути, але й взяти в руки. Бажання створювати щось матеріальне”.

“Гончарству ні в кого не вчився. Перші спроби робив сам, а далі шукав інформацію та переймав досвід завдяки інтернету, спілкуючись з майстрами і аматорами гончарства в Україні і за кордоном. Молоді майстри залюбки діляться досвідом, технологіями, прийомами та секретами ремесла. Молодь відкрита, вони розуміють, що коли ти поділився своїм знанням, то воно буде жити, не забудеться. А водночас шукав і знаходив будь-які згадки про гончарні традиції: що, як і для чого робилося раніше. І тим, що вмію і знаю тепер, можу ділитися далі. Бо гончарство – це магія…” – розповідає Микола. 

Джерело: mezhibozh.com

Саме завдяки Миколі Величку відродилася традиція гончарства у Меджибожі. Бо останнього меджибізького гончара Миколи Островського давно вже нема на світі. У пам’ять про нього залишився як посуд у вжитку місцевих людей,  так і вироби у фондах ДІКЗ “Межибіж”, і ті посудини, які майстер зробив, але не встиг довести до завершення: випалити у вогні, надати дзвінкості і міцності на століття. Цю справу за нього довершив Микола Величко, як досвідчений фахівець гончарної справи

Микола Величко виготовляє посуд з глини, яким традиційно користувалися на Поділлі, але з притаманним йому авторським стилем. При виготовленні керамічних виробів, Микола Величко віддає перевагу більше класичним прямим і простим формам. Микола любить розмальовувати миски Смотрицькими пташками, які він мило називає зозульками.

“Всі ті орнаменти, які я вивчаю в музеях і книгозбірнях, оті зразки малюнків, слугують мені абеткою. А вже слова-малюнки складаю сам,”- розповідає майстер.

Смотрицькі зозульки на горнятах Миколи В.
Джерело фото: shotam.info
Майстер Микола Величко представляє свої вироби з глини
Джерело фото: khm.depo.ua
Микола Величко - гончар з Хмельниччини, який любить розмальовувати свої роботи Смотрицькими пташками
Джерело фото: khm.depo.ua

Першу виставку авторського керамічного посуду Миколи Величка було відкрито 17 листопада 2015 року  у Хмельницькому обласному літературному музеї, де гончар презентував біля сотні своїх робіт.

Микола Величко. Перша виставка майстра
Джерело фото: khm.depo.ua

Тепер і його власні вироби займають почесне місце у музейних фондах Меджибізької фортеці. Хоча, “кожен ярмарок – це теж мистецька виставка”, – зауважує Микола.

До своєї діяльності Микола Величко намагається долучити також двох своїх доньок. “Та, мабуть, не дівчача це справа”, – каже і сам сумно посміхається.

Хоча, почуття гумору, не дивлячись на пройдені важкі випробування долею, не покидають Миколу Величка. Ось, наприклад, коти у нього всі при роботі і навіть мають певні “посади”:

“Бузок ( по-простому Льолік). Його ви знаєте вже. Оце прийшов влаштовуватись на роботу, бо ж знає, що старші коти вже відробляють свій віскас (Фрося – начальник відділу контролю, Кузьмич – охоронець). Воно й понятно – Бузкові вже рік, пора бути самостійним.

Тож, сьогодні ваші горнята підготовлені для відправки пакувальником № 1.  Льолік, який освоює нові вміння та навички)

Микола Величко та його коти
Джерело фото: facebook.com_mykolapotter

Керамічні вироби Миколи Величка

Ось іще які гарні вироби з глини робить Микола Величко,

Вироби з глини Миколи Величка
Джерело фото: suspilne.media

але ж основним заняттям майстра є все ж таки виготовлення глиняного посуду

Микола Величко - гончар з Хмельниччини
Джерело фото: ye.ua
Глиняний посуд виготовлений майстром Миколою Величко
Джерело фото: ye.ua

та ось таких чудових горнят:

Микола Величко та його авторські горнятка

Кожен з нас має неймовірну можливість не лише отримати естетичну насолоду, придбавши високоякісне ексклюзивне горнятко, а й внести свій вклад у потрібну та добру справу. Долучайтесь, друзі!

Контакти майстра:

https://www.instagram.com/mykolapotter/

https://www.facebook.com/mykolapotter/

Як ветеран будує арт-резиденцію і чому вам слід йому допомогти

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button
Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert