Свята та традиції

ДЕНЬ МАТЕРІ

День матері (англ. Mother’s Day) – це міжнародне свято на честь матері сім’ї, а також материнства, материнських зв’язків та впливу матерів у суспільстві. День матері в Україні відзначають у другу неділю травня. Це свято – привід сказати своїй рідній матусі про те, як сильно ви її любите, що вона для вас є найріднішою та найдорожчою людиною.

Мама

Снилось мені ясне сонце,
Що в хаті світило, –
А то лиш так моя мама
Дивилася мило.
Приснивсь мені легкий вітерець,
Що пестив колосся, –
А то мені моя мама
Гладила волосся.
Снилась мені ягідочка,
Як мед солоденька,
А то мене цілувала
Мама дорогенька.
Снилося мені, що на крилах
Я вгору несуся, –
А то мене із постелі
Піднесла матуся.
Снились мені ангелики,
Що в рай мене несли,
А то мами ніжні ручки,
До серця притисли.
Снилось мені ясне сонце,
Що в хаті світило, –
А то лиш так моя мама
Дивилася мило…

До Дня матері святкова листівка - подарунок

Мати

Хто тебе так щиро любить,
І вбирає, і голубить,
І кладе у ліжко спати?
Мати.

Хто стеріг тебе від злого,
Відмовляв собі усього,
Щоб тобі віддати?
Мати.

Хто тебе узяв за руку
І до школи у науку
Вів, щоб розуму навчати?
Мати.

(Марія Підгірянка)

Історія свята Дня матері – як виникло і звідки походить?

А чи знаєте ви, що другу неділю травня оголосили святом Дня матері 85 країн світу?  Серед них США, Гонконг, Індія, Малайзія, Мексика, Об’єднані Арабські Емірати, Сінгапур, Австралія, Україна та інші.

Міжнародне свято матері, має дуже цікаву історію. По-перше треба згадати , що шанування матері, як хранительки роду, ми вже можемо побачити у мистецьких витворах Єгипту. До речі, у Єгипті День матері сімейства відзначається також, як і в Україні, на державному рівні. Першим запропонував таку ідею Мустафа Амін (Mustafa Amin).

А у Великій Британії  з XVII по XIX століття відзначалася так звана Материнська неділя (Mothering Sunday) – четверта неділя Великого посту, що присвячена вшануванню матерів по всій країні.

Американка Джулія Ворд Гоув у 1872 році запропонувала гарну ідею виділити окремий день для відзначення єдності матерів у боротьбі за мир у всьому світі. Але концепція Ворд тоді так і не знайшла широкої підтримки.

У 1908 році молода американка Анна Джервіс, яка була родом з Філадельфії виступила з ініціативою вшанування матерів. Таким чином вона хотіла зберегти пам’ять про свою мати, Анну Марію Рівз-Джарвіс, відому громадську діячку, що боролася за розвиток галузі охорони здоров’я і яка передчасно пішла з життя. Ганна Джевіс довго писала листи в різні державні установи та зверталася до відомих осіб з ідеєю один день у році присвятити вшануванню всіх матерів. Зусилля Анни Джервіс не були марними. Так як у 1910 році штат Вірджинія першим визнав День матері офіційним святом.

Далі, крок за кроком, все більше штатів також стали впроваджувати це свято. Важливою фігурою у популяризації Дня матері стала і Елеонора Рузвельт, дружина президента Франкліна Рузвельта. Вона активно підтримувала ідею вшанування матерів та материнства, що сприяло популяризації свята в США. І відтак, 8 травня 1914 року свято матері було вперше офіційно встановлено Конгресом США. Тоді виступив президент США Вудро Вільсон і оголосив другу неділю травня національним святом на честь усіх американських матерів.

Згодом американська традиція перейшла у інші країни світу. Наприклад, одразу після Першої світової війни це свято почали відзначати у Швеції, Норвегії, Данії, Німецькій Державі, Чехословацькій республіці.

З часом Міжнародне свято матері, як ми вже знаємо, стало відзначатися і у багатьох інших країнах. Воно стало символом любові та вдячності матерям за їхню безмежну жертовність та невтомну працю на благо своїх дітей.

Коли День матері у 2024 році?

Україна відзначає День матері у другу неділю травня. Коли це свято традиційно відзначається і у багатьох інших країнах світу. Тож, у 2024 році ця важлива дата припадає на 12 травня.

День шанування матері в Україні

Українське суспільство висловлює повагу і шану до матерів у цей день, визнаючи їхню роль у розвитку сім’ї та вихованні наступних поколінь. День шанування матері в Україні був впроваджений указом президента України від 10 травня 1999 року.

Наша країна також має свої традиції щодо відзначення Міжнародного свята матері. Кожен із нас знає, що в Україні мама з глибини століть вважається берегинею домашнього вогнища. І, хоча офіційно День матері з’явився в Україні порівняно недавно, шанують його українці набагато  довше. Цікавим фактом є те, що травень, з давніх давен вважався місяцем Пречистої Діви Марії. До Матері Божої зверталися з давніх часів лицарі українського духу – козаки, а також князі та звичайні християни, просячи у неї заступництва та допомоги. Саме у травні, коли Природа-Мати кожного року наряджає свою Доню-Землю в пишні вбрання з весняних квітів, люди висловлювали подяку Богородиці за її тепло, материнську любов та допомогу, а козаки благали її про заступництво, віддавали честь і хвалу Марії за перемогу в битвах.

Наведемо ще один приклад, у Канаді українська діаспора почала вітати своїх матерів ще на початку XX століття. Серед української громади День матері вперше влаштував Союз українок Канади в 1928 році. Наступного року це свято відзначалося вже й у Львові.  Ініціатором урочистостей була Олена Кисілевськ, редакторка тижневика «Жіноча доля». Також, 1929 року Союз українок Галичини зініціював упровадження цього свята на Тернопільщині. Організації «Просвіта», «Рідна школа», «Пласт», «Сокіл» та інші організовували концерти, конференції, фестивалі по всій Східній Галичині. Відтоді День матері відзначали дуже широко.

Але у 1939 свято Дня Матері заборонила радянська влада.

Під час Другої світової війни і окупації були спроби свято відродити. Зокрема, автор «Краківських вістей» в 1944 році запропонував святкувати цей день 24 липня – у День св. Ольги. Стаття «День Матері» була передрукована в берлінських «Вістях» 3 серпня 1944 року. Дружина Олега Ольжича Катерина Білецька тоді виступила зі статтею «В день матері» («Український вісник», Берлін, 31 травня 1942). В статтях «Свято матері» («Васильківські вісті», 30 травня 1943), «В поклоні українській матері» («Холмська земля», 7 травня 1944) йшлося про історію свята у світі і про необхідність його відзначення в Україні. Джерело: uk.wikipedia.org

У наш час ця дата  досягла широкого визнання  – день, коли ми всі зі словами глибокої вдячності вітаємо матерів, проявляємо до них свою повагу та любов. На честь матерів складаються пісні та пишуться вірші, рідні дарують різноманітні подарунки мамі від квітів до власноруч зроблених виробів, та інших приємних речей. У цей день люди зазвичай збираються разом з родиною, щоб висловити вдячність своїм матерям за їхню любов і піклування. 

Ще одна цікава традиція полягає в тому, що у цей день матері відпочивають від будь-яких господарських справ і обов’язків. Родина або діти беруть на себе всі обов’язки у господарстві, щоб мати могла відпочити і насолодитися святом.

Чому потрібно поважати й шанувати свою матір?

Шанувати свою матір – це не лише моральний обов’язок, а й  наша природна потреба, що базується на безмежній любові та жертовності, яку матері вкладають у виховання своїх дітей. Ось кілька причин, чому всім людям варто поважати й шанувати свою матір:

  1. За безмежну материнську любов та піклування: Матері завжди готові жертвувати своїм часом, енергією та зусиллями заради своїх дітей. Вони люблять своїх чад безумовною любов’ю і готові піти на будь-які жертви, аби їх діти були здорові та щасливі.
  2. За виховання та підтримку: Матері є нашими першими вчителями. Вони виховують, навчають і підтримують своїх дітей на всіх етапах їхнього життя.
  3. За материнську безкорисну допомогу: Матері завжди готові допомогти своїм дітям у складні часи, навіть якщо це вимагає від них власних жертв і зусиль. Вони є надійною опорою та порадником у будь-яких життєвих ситуаціях.
  4. За незамінну роль у розвитку особистості: Відносини з матір’ю мають величезний вплив на психологічний та емоційний розвиток дитини.  Їхній вплив на формування моральних цінностей та принципів є надзвичайно великим, погодьтеся.

Отже, шанувати свою матір – це не лише наш моральний обов’язок, а й вияв поваги за її безмежну любов, турботу та підтримку.

А найголовніше, подякуйте їй за своє життя!!!

Дякую, що був з нами! Поділися своїми думками щодо прочитанного у коментарях.

Читай також про культуру та мистецтво України, переходячи за цим посиланням.

Та не забудь підписатися на наші канали:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button
Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert