Любов до себе
Любов до себе це егоїзм чи основа нормальних особистих кордонів?
Що означають вислови «Любов до себе»? Або «Як полюбити себе?» На всі ці питання нам дає роз’яснення психолог Олена Ґойковіч.
![Психолог Олена Ґойковіч (фото)](https://olha-maria.com.ua/wp-content/uploads/psykholoh-olena-goykovich.jpg)
Люди складні, але їх складності невипадкові.
Ви колись питали себе: «Чому я себе не люблю?», або « Чи я знаю як себе любити по-справжньому?», або «Чому мені вигідно себе не любити і чи існує любов до себе взагалі?» . Попитайте себе, відповіді важливі, бо коли у вас щось не складається у якійсь сфері свого життя, то всі дороги ведуть саме туди, до себе, до свого самовідношення. А там без любові до себе ніяк не впоратись.
Любов до себе – це не просто модне словосполучення. Це здорове ставлення до себе, прийняття своїх переваг та недоліків, розуміння своїх потреб і бажань, а також готовність піклуватися про своє фізичне і емоційне здоров’я. Це визнання своєї цінності, це ставлення до себе з добротою та повагою. Це не егоїзм, не самозакоханість, а здорове самопочуття, яке дозволяє бути справжнім і відкритим до світу навколо.
Згідно з теоріями психології, наприклад, гуманістичної концепції Карла Роджерса, любов до себе є невід’ємною частиною досягнення життєвих цілей та особистісного зростання.
Коли ми відчуваємо себе любимими – ми відчуваємо зв’язок зі своїми глибинними почуттями, ми знаємо на глибинному рівні, що таке любов. Вона вже живе всередині нас. Любити – це спочатку про любов і єднання з самим собою, а не з коханим, з дитиною, мамою, татом чи другом. Це внутрішнє єднання, яке дозволяє людині розвинути здатність полюбити людство і Всесвіт, а не тільки найближчу до себе людину. Нарешті, коли ми дійсно любимо самих себе, ми можемо любити без залежності, тому що любові вже цілком достатньо. У нас завжди є ми самі, тому ми завжди любимі.
А як дізнатися чи я себе люблю? Зробіть простий тест з буденного життя та подосліджуйте свої реакції. Любити себе – це коли ми не можемо байдуже пройти по вулиці повз безпритульних тваринок, не залишивши їм їжу; коли ми не можемо бути свідками того, як погано поводяться з людиною в колективі і не вступитись за неї; коли ми бачимо відео з закликом допомогти голодуючим або хворим дітям на якомусь далекому континенті і відправляємо гроші. Все це про любов до себе. Бо коли людина любить себе – вона щедро ділиться своєю любов’ю з іншими, її любов ллється через край.
Чому любов до себе важлива?
Бо вона:
1. Підтримує ментальне та зміцнює психічне здоров’я: здорове ставлення до себе дозволяє краще справлятися зі стресом, тривожністю та депресією.
2. Підвищує самооцінку та емоційну стійкість: любов до себе допомагає легше сприймати критику та справлятися з життєвими негараздами. Коли ви любите себе, ви відчуваєте свою цінність. Це допомагає не залежати від думки інших і не переживати через непотрібні порівняння.
3. Покращує стосунки з іншими людьми. Якщо ви любите себе, ви можете відкрито і без страху будувати здорові стосунки з іншими.
4. Забезпечує гармонію в житті. Любов до себе дає енергію для досягнення своїх цілей та розвитку своєї особистості.
З чого почати?
Основи розвитку любові до себе
Любов до себе не з’являється миттєво, це довготривалий процес, який потребує дисципліни, часу та зусиль.
Ось кілька вправ, які допоможуть вам на шляху до розвитку здорової любові до себе:
1. Прощення себе.
Саме любов до себе дозволяє нам пробачити себе і заново відчути себе живими і у психологічному сенсі, прощення має вийти з нас. Напишіть собі листа, в якому ви попросите пробачення у себе за те, що ви себе не поважали, критикували, не піклувалися про себе, нападали на себе, перевтомлювалися, не відпочивали, забували про здорове харчування, тощо. Закінчіть листа словами глибокою вдячності собі за пережиті
негаразди і пообіцяйте собі з ніжністю ставитися до себе.
2. День без критики.
Спробуйте провести хоча б один день, щоб не критикувати себе. Замість того, щоб звертати увагу на свої недоліки, зосередьтеся на своїх сильних сторонах. Кожного разу, коли ви помічаєте негативні думки про себе, замініть їх на чуйне та добре ставлення до себе. Станьте своїм захисником і це допоможе вам відчувати себе достатньо хорошим.
3.Піклування про своє тіло.
Догляд за собою – це важлива частина любові до себе. Візьміть за правило регулярно робити щось для свого тіла, що дарує вам задоволення: прогулянка на свіжому повітрі, тепла ванна з ароматними маслами, масаж, фітнес, танці чи йога або просто смачне харчування. Ваше тіло – це ваш головний ресурс, і піклуватися про нього – це проявляти любов до себе.
4. Ставитися до себе так, як ви ставитеся до найкращого друга.
Уявіть, що ви ваш власний найкращий друг. Коли ви переживаєте важкий момент чи потрапляєте в ситуацію, де сумніваєтесь у своїх силах, ставтеся до себе з розумінням та підтримкою. Скажіть собі: «Ти зробила все, що було в твоїх силах», «Не вийшло сьогодні, вийде завтра», «Ти молодець уже прямо зараз, ти спробувала зробити крок вперед». Прийняття своїх помилок і слабкостей – важливий крок на шляху до любові до себе.
Важливо пам’ятати що, для того щоб почати любити себе, потрібно навчитися визнавати свої хоч і маленькі, але досягнення. А в цьому вам допоможе написання щоденника подяки і це може стати вашим приємним ритуалом. Для цього візьміть за правило щоранку або щовечора записувати п’ять речей, за які ви вдячні собі. Що це може бути? Ось кілька прикладів: «Я сьогодні зробила ранкові фізичні вправи», або «Я знайшла 15 хвилин на прогулянку на свіжому повітрі», або «Я сьогодні вчасно лягла спати». Ця проста вправа допоможе змістити фокус з негативу на позитив. А дисципліноване виконання цієї вправи на протязі трьох тижнів змінить ваше самопочуття на краще.
Як подолати перешкоди на шляху любові до себе?
1. Відмовитися від токсичних впливів.
Обмежте взаємодію з людьми чи середовищами, які постійно підривають вашу самооцінку.
2. Працювати з обмежувальними переконаннями.
Викликайте думки на кшталт «Я недостатньо хороший» і перетворюйте їх на підтримуючі твердження.
3. Звернутися за професійною допомогою.
Професіонал допоможе виявити глибокі моделі поведінки, що перешкоджають вам проявити любов до себе та відкоригувати їх.
Висновок
Любов до себе – це не миттєвий процес. Це подорож, яка вимагає терпіння, наполегливості та практики і це результат постійної роботи над собою. Важливо пам’ятати, що самоповага та прийняття себе дозволяють нам жити в гармонії з собою та з іншими. Використовуючи психологічні інструменти та вправи, ви можете розвинути здоровіший зв’язок із собою і пам’ятайте, що любов до себе – це не кінцева мета, а процес, який триває щодня. Почніть з маленьких кроків, і ви побачите, як змінюється ваше ставлення до себе і до світу навколо.
Дякуємо, що були з нами! Залиште свої відгуки у коментарях під статтею.
Щоб дізнаватися ще більше цікавого, підписуйтеся на наші канали:
Або переходьте за посиланням НА ГОЛОВНУ СТОРІНКУ
Email адреса для ваших пропозицій: ask.olhamaria@gmail.com